24 Korrik 2021

Biden paralajmëron se njerëzit mund të vdesin pasi administrata e tij po pengohet nga Trump

Washington, 17 nëntor - Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka paralajmëruar se "njerëzit mund të vdesin" nëse administrata e tij e ardhshme vazhdon të pengohet nga Donald Trump.

Biden tha se ishte i nevojshëm bashkërendimi për të përballuar shpërthimin e koronavirusit. Ai e quajti refuzimin e Presidentit Trump për të pranuar se ai humbi zgjedhjet, pavarësisht thirrjeve për ta bërë këtë nga të dy palët, "krejtësisht të papërgjegjshëm".

Ekipi i Trump nisi një sërë sfidash dhe kontestimesh ligjore pas votimit të 3 nëntorit për numërimin e votave.

Ekipi i presidentit po përpiqet që gjykatat të përmbysin votat në shtetet kryesore me arsyetimin se shumë fletëvotime ishin të pavlefshme ose të numëruara në mënyrë jo të duhur. Deri më tani këto përpjekje kanë dështuar dhe nuk ka prova të mashtrimit të konsiderueshëm.

Presidenti i zgjedhur Biden, një Demokrat, ka 306 vota në kolegjin zgjedhor, duke kapërcyer pragun prej 270 të nevojshëm për të fituar. Megjithatë, Trump, një Republikan, shkroi në Tëitter të hënën: "Unë fitova Zgjedhjet!".

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2021

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të publikohet një vlerësim ex-ante i zgjedhjeve lokale të 17 tetorit 2021, që do të shërbej si dokument avokues për t’a avancuar procesin zgjedhor të 17 tetorit.  (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Kandidati për kryetar të komunës së Pejës, Rrustem Berisha, mban konferencë për medie. (Në qendër të qytetit në Pejë, para Selisë së AAK-së, ora 12:00)

- Në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” hapet panairi veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës po ashtu komunat: Ulqin , Shkodër , Bajram Curri etj. (Qendra e qytetit te Deçanit, ora 16:00)