30 Janar 2023

Belgjika dhe Holanda do të dërgojnë armë të rënda në Ukrainë

Bruksel, 20 prill - Belgjika dhe Holanda kanë planifikuar të dërgojnë armë të tjera të rënda në Ukrainë, duke pasur parasysh ofensivën ruse në Donbass, njoftuan sot kryeministri holandez Mark Rutte dhe ai belg Alexander De Croo gjatë një konference të përbashkët për shtyp.

De Croo e quajti dhunën në Donbass veprimin më të keq absolut për Evropën, duke shtuar se sanksionet ndaj Rusisë mund të forcohen më tej dhe gjithashtu të kenë një efekt më të madh.

Të dy kryeministrat ishin në mëdyshje në lidhje me çështjen e pranimit të Ukrainës në BE në një kohë të afërt, duke thënë se rindërtimi duhet të jetë parësor dhe se BE-ja duhet të ofrojë një ndihmë gjithëpërfshirëse. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)