27 Shtator 2022

BE vendos sanksione ndaj Putinit dhe Lavrovit

Bruksel, 25 shkurt - Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian (BE), Josep Borrell, tha se blloku vendosi sanksione ndaj presidentit rus Vladimir Putin dhe ministrit të Jashtëm Sergej Lavrov.

"Ne kemi listuar sot presidentin Putin dhe ministrin e Jashtëm Lavrov", tha Borrell në një konferencë për media pas takimit të diplomatëve të lartë të BE-së.

Ai shpjegoi se liderët e BE-së nuk arritën marrëveshje për këtë pikë të enjten gjatë samitit të tyre të jashtëzakonshëm, por negociatat vazhduan dhe ministrat e Jashtëm më në fund arritën marrëveshje për të vendosur sanksione të ndalimit të udhëtimit dhe ngrirjes së aseteve ndaj Putinit dhe Lavrovit.

Pakoja e re shënjestron edhe Bjellorusinë për përfshirjen e saj në ndërhyrjen ushtarake në Ukrainë dhe vendos kufizime serioze në financat dhe politikën e vizave.

“Ne po shkurtojmë qasjen e Rusisë në tregjet më të rëndësishme të kapitalit”, tha Borrell, duke shtuar se masat e reja do të kufizojnë ndjeshëm flukset e kapitalit në Rusi.

Sanksionet synojnë 70 për qind të sektorit bankar rus, kompanitë kryesore shtetërore, ndërsa blloku vendos gjithashtu kufizime në tregtinë në lidhje me sektorin e energjisë, aviacionin dhe teknologjinë më të avancuar.

BE-ja miratoi të mërkurën pakon e parë të sanksioneve kundër Rusisë për shkeljen e integritetit territorial të Ukrainës.

Masat synojnë ndër të tjera Ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu, dy zv/kryeministra, zyrtarë të lartë ushtarakë dhe 351 anëtarë të Dumës së Shtetit, dhoma e ulët e parlamentit rus.

Ndërhyrja ushtarake e Rusisë në Ukrainë hyri në ditën e dytë, me raportet e fundit që tregojnë se trupat ruse po shkonin drejt kryeqytetit Kiev nga disa drejtime.

Putin kishte urdhëruar ndërhyrjen ushtarake të enjten, vetëm disa ditë pasi njohu dy enklavat e kontrolluara nga separatistët në Ukrainën lindore.

Ai pretendoi se Moska nuk kishte plan për të pushtuar vendin fqinj, por donte të "çmilitarizonte" dhe "denazifikonte" Ukrainën.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy akuzoi Rusinë se po përpiqet të instalojë një qeveri-kukull dhe tha se ukrainasit do të mbrojnë vendin e tyre kundër agresionit rus.

Tensionet filluan të përshkallëzohen në fund të vitit të kaluar kur Ukraina, SHBA dhe aleatët e saj akuzuan Rusinë për grumbullimin e rreth 150.000 trupave në kufirin me Ukrainën.

Ata pretenduan se Rusia po përgatitej të pushtonte fqinjin e saj perëndimor, akuza të kundërshtuara vazhdimisht nga Moska.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)