27 Shtator 2022

BE-ja ka dhënë 696.000 nënshtetësi

Bruksel, 7 korrik - Bashkimi Evropian (BE) në vitin 2008 ka ndarë 696 mijë nënshtetësi të huajve, lajmëroi byroja statistikore evropiane Eurostat.

Tre prej vendeve anëtare të Bashkimit Evropian – Franca, Britania e Madhe dhe Gjermania kanë natyralizuar më shumë se gjysmën e të gjithë të huajve që në vitin 2008 kanë marrë nënshtetësi.

Prej gjithsej 696 mijë njerëz Franca ka natyralizuar 137 mijë, Britania e Madhe 129 mijë, ndërsa Gjermania 94 mijë.

Pjesa më e madhe e atyre që kanë marrë nënshtetësi janë nga Maroku (64.000), Turqia (50.000), Ekuadori (27.000), Algjeria (23.000) dhe Iraku (20.000).

Në disa vende të caktuara të Bashkimit, siç tregojnë të dhënat e Eurostat-it, pjesa më e madhe e atzre që kanë marrë nënshtetësi vjen prej një shteti.

Kështu 51 për qind e atzrë që kanë marrë nënshtetësi bullgare ose 3.637 njerëz janë nga Maqedonia, 59 për qind të nënshtetësive greke i kanë marrë qytetarët e Shqipërisë, ndërsa 89 për qind e shtetasve rumun janë për banorë të Rumanisë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)