24 Shtator 2021

BE-ja do të ngrejë padi kundër Greqisë

Bruksel, 25 shkurt - Komisioni Evropian ka paralajmëruar se do ta padisë Greqinë në Gjykatën Evropiane në Luksemburg, për shkak se nuk i është përmbajtur rregullave fiskale.

Sipas të dhënave të Komisionit, Greqia ka mundësuar lehtësime tatimore dhe ka ndihmuar sipërmarrjet e mëdha industriale gjatë viteve 2003 dhe 2004.

Në vitin 2007 Komisioni ka shpallur ilegale rregullat sipas së cilave është vepruar në Greqi dhe ka urdhëruar Athinën që prej këtyre sipërmarrjeve të kërkojë që t'i kthejnë paratë.

Deri më sot kjo nuk ka ndodhur, deklaroi një zëdhënës i Komisionit. Greqia aktualisht ka borxhe në vlerë prej rreth 300 miliardë euro. Buxheti i saj është nën kontrollin e BE-së.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2021

- Federata e Pingpongut organizon 3 xhirot e radhës në ligën e juniorëve dhe 1 xhiro në ligen e junioreve ku do te mbahet ndeshja ndërmjet ‘Ahmet Hoxha MK’ vs ‘Lidhja e Prizrenit’. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës dhe njëherësh kandidati për kryetar të Komunës nga Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren, Mytaher Haskuka, do të vizitojë fshatin Nashec. (Oborri i shkollës së fshatit Nashec, ora 18:00)