27 Shtator 2022

BE deklaratë, pas vendimit të GJND-së

Bruksel, 18 korrik - Katër ditë pas shpalljes së vendimit të GJND-së për Kosovën, Bashkimi Evropian do të deklarohet për këtë çështje.

Brukseli po përgatitet për takimin. BE-ja pritet të bëjë thirrje për dialog mes Prishtinës dhe Beogradit, por në asnjë mënyrë për statusin, ka shkruar waz.euobserver.

Bashkimi Evropian po përgatitet se si të reagojë pas shpalljes së opinionit këshillëdhënës të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, më 22 korrik, ka shkruar waz.euobserver, në edicionin e saj në internet.

“Pritet që Kosova dhe opinioni i GJND-së do të diskutohen të hënën më 26 korrik dhe Bashkimi Evropian do të mbështesë dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, por kurrfarë negociatash për statusin. Madje edhe në këtë pikë duket se nuk ka konsensus mes shteteve anëtare të BE-së”, shkruan waz.euobserver.

Parlamenti Evropian ka aprovuar një rezolutë për Kosovën, javën e kaluar, duke kërkuar nga pesë shtetet të BE-së që ta njohin pavarësinë e shtetit të ri. Autoritetet e Kosovës kanë thënë se Gjykata nuk mund të japë opinion që është kundër vullnetit të popullit të Kosovës për pavarësi. Ministri i Jashtëm, Skënder Hyseni, pret që shumë shtete ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Nga ana tjetër, Serbia shpreson që GJND-ja do të thotë se shpallja e pavarësisë së Kosovës nuk është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe se pas opinionit të GJND-së mund të iniciojë një debat në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në përpjekje për të rihapur negociatat rreth statusit të Kosovës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)