27 Shtator 2022

Azilkërkuesit do të punojnë nga dita e parë në Suedi

Stokholm, 12 qershor - Azilkërkuesit do të kenë të drejtë pune nga dita e parë e ardhjes në Suedi. Kështu bën të ditur ministri për migrim Tobias Billström (M).

Politika suedeze e azilimit do të përshkohet me një theksim të fuqishëm ndaj vijës për punë dhe mundësive më të mëdha për integrim gjë që do të kombinohet me trajtim më të shpejtë të lëndve dhe përgjithësisht këto politikën e azilimit do ta bëjnë më humane.

Vendimi do të hyjë në fuqi me 1 gusht të këtij viti.

- Azilkërkuesit sot mund të kërkojnë lejën e punës vetëm pasi koha e trajtimit të lëndës për azil të jetë vlerësuar se merr më shumë se katër muaj. Por nëse lënda imponon kohë të gjatë të trajtimit nuk do të jetë më kusht që azilkërkuesit të marrin punë. Prandaj azilkërkuesit do të përjashtohen nga kërkesa e tillë për leje të punës dhe atë me disa përjashtime, thot Tobias Billström.

- Përjashtime bëjnë disa kategori siç janë azilkërkuesit që s´mund të vërtetojnë identitetin e tyre. Por edhe ata që lëndët e tyre provohen në ndonjë vend tjetër evropian dhe ata të cilët s´kanë kurrfar arsyesh për azil .

Një hyrje e shpejtë në tregun e punës i kontribuon ndërprerjes së mbetjes jasht shoqërisë. \"Janë vendet e punës, relacionet me kolegët e punës dhe kafeja në tryezë me ta që paraqesin parakushtet më të mira të mësimit të suedishtes\", shkruan Tobias Billström në gazetën \"Dagen Nyheter\".

Rruga e integrimit shkruhet me punën, thekson ministri, por në kërkimin e punës qeveria llogarit te azilkërkuesit edhe në aftësinë e tyre për nisiativa.

- Do theksuar se ne duam të ndërtojmë një sistem ku njerëzit kanë mundësi të punojnë, duke shfrytëzuar ato kontakte që njerëzit mund ti ken pasur më herët në Suedi. Pastaj kjo nën do të thot që shoqëria merr për obligim tu sigurojë atyre punë nga dita e parë por u jep mundësi atyre duke i mbështetur nëse këte e sigurojnë vet azilkërkuesit mes kontakteve të mëhershme, thot ministri për migrim Tobias Billström duke udhëtuar me tren. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 gusht.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)