26 Shtator 2022

Australia do t'i ofrojë Ukrainës ndihmë ushtarake

Melbourne, 1 mars - Kryeministri australian, Scott Morrison, njoftoi se do të sigurojë 105 milionë dollarë australianë mbështetje për Ukrainën, e cila po lufton kundër Rusisë.

Në një konferencë për shtyp në kryeqytetin Canberra, kryeministri Morrison bëri deklarata në lidhje me ndihmën që do t'i japin Ukrainës, e cila është në luftë me Rusinë.

Duke theksuar se ata do të mbështesin qeverinë dhe popullin ukrainas, Morrison njoftoi se 70 milionë dollarë do të përfshijnë ndihmën ushtarake dhe 35 milionë dollarë do të përfshijnë ndihmën humanitare.

Morrison deklaroi se ndihma ushtarake përfshin pajisje, armë, municione dhe raketa.

Duke refuzuar të japë detaje rreth armëve, Morrison tha: "Unë nuk kam në plan të informoj qeverinë ruse për atë që do t'i dalë përpara".

Morrison deklaroi se armët dhe municionet që do të dërgohen në Ukrainë janë në rrugë e sipër.

Duke iu referuar ndihmave humanitare që do të ofrojnë, Morrison tha: "Ne do të japim 35 milionë dollarë australianë për të mbështetur përpjekjet e organizatave ndërkombëtare për strehim, ushqim, ujë, arsim dhe kujdes mjekësor".

Australia, e cila ka zbatuar sanksione të ndryshme kundër Rusisë, vendos ndalimin e hyrjes në vend për presidentin rus, Vladimir Putin dhe anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit rus, të cilët i konsideron përgjegjës për luftën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)