24 Shtator 2021

Arrestohet për ryshfet dhe korrupsion aleati besnik i Putin

Moskë, 22 mars - Ivan Belozertsev, guvernatori i rajonit Penza të Rusisë dhe një mbështetës i presidentit Vladimir Putin, është arrestuar nën akuzat për ryshfet dhe korrupsion.

Sipas mediave ruse, Komiteti Hetimor tha më 21 mars që Belozertsev dyshohet se ka pranuar një ryshfet me vlerë prej 31 milionë rublash apo 420 mijë dollarë.

Një gjykatë pritet të vendosë së shpejti për kufizimin e tij paraprak, i cili pritet të përfshijë vendosjen e guvernatorit në një qendër paraburgimi.

Një biznesmen lokal, Boris Shpigel, i cili kryeson grupin farmaceutik “Biotek” dhe disa individë të tjerë, identiteti i të cilëve nuk u bë i ditur, u arrestuan nën dyshimin se korruptuan Belozertsev në këmbim për të pasur qasje në marrëveshjet e biznesit me qeverinë lokale.

Belozertsev, një anëtar i partisë në pushtet “Rusia e Bashkuar”, ka udhëhequr rajonin e Penzës në Rrethin Federal të Vollgës që nga viti 2015.

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Banka Qendrore e Kosovës mbanë konferencë për shtyp. (Objekti i BQK-së, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)