24 Shtator 2021

Arabia dhe Rusia drejtë përplasjes për rritjen e kuotave të prodhimit të naftës

Riad, 4 shkurt - Para takimit të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) që do të mbahet me 4 Mars, vërehet tensionim i raporteve në mes të Arabisë Saudit dhe Rusisë, tensionim që mund të qoj në përplasje në mes të dy shteteve anëtarë të OPEC.

Para takimit të OPEC, Arabia Saudite është pro marrëveshjes së vitit të kaluar, marrëveshje e cila parasheh zvogëlimin e prodhimit të naftës, që si qëllim kishte rritjen e çmimit të naftës, pasi që si pasoj e pandemisë çmimet kishin rënë në nivelet me të ulëta në vitet e fundit.

Rusia po insiston për rritjen e sasisë të prodhimit të naftë e shtyrë nga kriza ekonomike me të cilën po përballet. Si pasoj e krizës gjatë vitit të kaluar të hyrat buxhetore ishin për 9.1% më të vogla nga ato të planifikuara, ku vetëm të hyrat nga nafta dhe gazi ishin për 30.4% më të vogla. Si pasoj e zvogëlimit te të hyrave buxhetore, vetëm gjatë vitit të kaluar Borxhi publik i Rusisë ishte rritur për 40%.

Deri sa Rusia po kërkon rritjen e sasisë së prodhimit të naftës, Arabia Saudite është duke insistuar në ruajtjen e normave të propozuara vitin e kaluar, pasi që çdo rritje e sasisë së naftës së prodhuar do të ndikoj në rënien e çmimit të naftës.

Në rast që Rusia e rritë prodhimin e naftës, Arabia Saudite është e gatshme që të rrit prodhimin me 1 milionë fuqi në ditë, çka do të ndikonte në rënien e menjëhershme të çmimeve të naftës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)