27 Shtator 2022

Ambasada Amerikane në Prishtinë lëshoi faqen e saj në Facebook

Prishtinë, 8. qershor - Facebook-u i Ambasadës është dezajnuar për të ndërtuar komunitetin e spektatorëve (online), duke përfshirë qytetarët e Kosovës dhe të gjithë të tjerët të cilët shprehin interesim në misionin e Ambasadës.

Përdoruesit e Facebook-ut do të mund të hasin në numër të madh informatash të rëndësishme të fushave të ndryshme, sikurse bursat për të studiuar në SHBA, ngjarjet e ndërlidhura me Ambasadën, faktet që kanë të bëjnë me SHBA, historinë dhe kulturën Amerikane.

Adhuruesit (fansat) do të jenë në mundësi të mësojnë më tepër për mundësitë e këmbimeve (studentore) dhe granteve të ofruara nga Ambasada, si dhe do të kenë mundësinë të përfshijnë përdoruesit tjerë dhe personelin e Ambasadës nëpër diskutimeve të zgjëruara.

Faqja gjithashtu do të veçojë votimet dhe sondazhed, dhe do të ofrojë ura lidhëse (linka) për lajme relevante dhe faqe tjera informative.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)