09 Shkurt 2023

46 persona humbin jetën nga tërmeti 5.6 ballësh që goditi Indonezinë

Jakarta, 21 nëntor - Të paktën 46 persona e kanë humbur jetën nga tërmeti me magnitudë 5.6 ballë që goditi rajonin e Java-s Perëndimore të Indonezisë.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së (USGS) njoftoi se tërmeti 5.6 ballë ndodhi 18 kilometra në jugperëndim të qytetit Ciranjang në një thellësi prej 10 kilometrash.

Një zyrtar qeveritar deklaroi se si pasojë e tërmetit deri më tani kanë humbur jetën 46 persona ndërsa 700 të tjerë janë plagosur.

Pas tërmetit i cili shkaktoi lëkundje për disa sekonda në kryeqytetin Xhakarta, nuk u lëshua paralajmërim për cunami.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)