26 Shtator 2022

2015, popullsia e Kinës do të jetë afro 1.4 miliardë

Pekin, 4 korrik -  Sipas njoftimeve të agjencisë kineze të lajmeve Xinhua, nga viti 2011 deri në vitin 2015, popullsia e përgjithshme e Kinës do të jetë 1 miliardë 390 milionë.

Popullsia qytetëse do të kalojë 700 milionët, duke u kaluar atë fshatare dhe përqindja e urbanizimit do të kalojë 50.

Ndërkohë, do të shpejtohet plakja e popullsisë. Në vitin 2015, numri i të moshuarve do të kalojë 200 milionë.

Drejtori i Shoqatës së Studimeve të Popullsisë të Kinës, Zhang Weiqing vuri në dukje se zhvillimi i popullsisë së Kinës ka hyrë në një periudhë të re.

Gjendja e popullsisë do të jetë më e ndërlikuar, duke sjellë ndikime më të dukshme ndaj burimeve dhe mjedisit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)