29 Janar 2022

Universiteti i Prishtinës nënshkruan marrëveshje me Ministrinë e Drejtësisë

Prishtinë, 15 nëntor - Sot në rektoratin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Universitetit dhe Ministrisë së Drejtësisë.

Marrëveshja do të nënshkruhet ndërmjet Departamentit të Punës Sociale në Fakultetin Filozofik të UP-së dhe Shërbimit Korrektues të Kosovës.

Nënshkrim i marrëveshjes do të bëhet nga rektori i UP-së, prof. dr. Naser Sahiti dhe ministrja e Drejtësisë, znj. Albulena Haxhiu.

Qëllimi i marrëveshjes është përcaktimi i bashkëpunimit ndërmjet Shërbimit Korrektues të Kosovës dhe Departamentit të Punës Sociale, për angazhim të studentëve si praktikantë  në SHKK, si dhe mbështetja reciproke në ngritjen e kapaciteteve profesionale, përmes trajnimeve dhe aktiviteteve të tjera.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)