18 Shtator 2019

“Virgin Galactic SpaceShipTwo” për qëllime turizmi në hapësirë

Florida, 7 janar - Megjithëse paraja nuk mund të blejë lumturinë, me anë të saj mund të merrni një biletë për të zhvilluar një udhëtim në stacionin hapësinor. Nëse keni para ju mund të jeni udhëtari i ardhshëm i hapësirës. A do të bëhet i vërtetë udhëtimi në hapësirë për pjesën tjetër të botës?

“HowStuffWorks” thekson se kompani  si “Virgin Group” e Richard Bransonit pohojnë se mund ta realizojnë një udhëtim të tillë. Nëse jeni gati për një biletë 200 mijë dollarëshe dhe keni 20 mijë dollarë të depozituar në bankë mund të shkoni direkt tek “Virgin Galactic SpaceShipTwo” e Bransonit dhe të merrni një biletë. Kjo anije do të jetë mjeti i parë hapësinor, i cili do të hidhet për qëllime turizmi.

Milioneri Dennis Tito ishte turisti i parë që shkoi në hapësirë në vitin 2001. Ndërsa njeriu i shtatë që udhëtoi drejt hapësirës në vitin 2009 ishte një mjeshtër cirku, pronari i Cirque du Soleil,  Guy Laliberte.

Çdo fluturim do të zgjasë 2,5 orë dhe do të mund të shëtisë në orbitën e tokës 6 udhëtarë. Kjo do të thotë të jesh 110 km lart nga sipërfaqja e tokës. Udhëtarët do të fluturojnë nga vendqëndrimet e tyre në ajër dhe do të përjetojnë një eksperiment transformues të përcaktuar nga kompania CEO.

Nëse mendoni se udhëtimi është i shtrenjtë, mendoni njëherë koston e qëndrimit të varur në orbitë. Kostoja e stacionit ndërkombëtar hapësinor ndryshon në mes 35 e 100 miliardë dollarëve. Ky çmim përfshin mjetet, pajisjet, inxhinerinë, komunikimin dhe sistemet që mbështesin jetën.

Kompanitë “Canada\'s Space Island Group” dhe  “Hilton Hotels” po vëzhgojnë me dyshim objektivin e krijimit të një vendqëndrimi orbital për turistët hapësinor të së ardhmes. Për të arritur këtë objektiv teknologjia duhet të zhvillohet me hapa gjigant dhe të përshtatet nga ana ekonomike. Krahas kësaj dhe shëndeti i personit është shumë i rëndësishëm. Astronomët  përballen me ekspozimin ndaj radiacionit dhe humbjes së masave kockore. Me zhvillimin e turizmit hapësinor edhe qeveritë do të tregohen më të interesuara ndaj sigurisë se udhëtarëve.

Turizmi hapësinor është realizuar dhe është hapur që në vitin 2001. Mundësitë ekonomike kufizohen nga kostot e larta të teknologjive moderne dhe arritjes në orbitë, por nëse keni para biletat janë akoma në shitje. Edhe ju mund të shihni atmosferën hapësinore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Xhaminë e Çarshisë në Prishtinë. (Xhamia e Çarshisë në Prishtinë, ora 9:10)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kaçanikut ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Besim Ilazin, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 9:30)

- Specialistët stomatologë të papunë do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve për deputetë nga subjektet politike lidhur me temën “Qasja e subjekteve politike rreth çështjes së gjinekologut në nivel komunal”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Kalanë e Artanës. (Kalaja e Artanës, ora 10:30)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, mbanë konferencë për media, ku do të lansojë Fondin për Mbështetjen e Ndërmarrjeve Mikro të Vogla dhe të Mesme në vlerë prej 4 milionë euro. (ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i 3-të,  përballë New Born-it, ora 10:30)

- Oda e Afarzimit të Kosovës në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë në Tiranë dhe Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore organizojnë ngjarjen “Regional B2B Event”. (Holiday Inn në Shkup, 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mirëpret fituesit e medaljeve të Taekwandos. (Kabineti i Ministrit në MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e tretë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër ku i ftuari i radhës do të jetë Nenad Rašić, Kandidat për Kryeministër nga koalicioni Slloboda. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjianit, Lutfi Haziri, nënshkruan kontratat me tetë përfituesit e nën-granteve, në kuadër të projektit "Te rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Ekonomik Lindje". (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Punëtorët teknik te qendrës studentore do të protestojnë para drejtorisë së qendrës studentore. (Para drejtorisë së qendrës studentore, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Ulpianën. (Ulpianë, ora 11:40)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon promovimi i shtegut për çiklistë, si fazë testuese. (Rruga Zagrebi në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Janjevën. (Janjevë, ora 12:20)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi “Ecja, çiklizmi dhe transporti urban”. (Kolegji Tempulli, rr. Eduard Lir 156, ora 14:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur bën promovimin e publikimeve dhe organizon panel diskutimin “ Njohja e Kosovës bashkëkohore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Iniciativa për Histori Gojore organizon lansimin e aplikacionit mobil Prishtina Ecë. (Kafe—librarinë dit’ e nat’, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e organizuar nga Gruaja Demokratike. (Hotel Venus, Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shpalos prioritetet qeverisëse. (Atelja e Sallës së Kuqe, ora 17:00)

- Federata e Piingpongut e Kosoves, organizon ndeshjet e ligës së parë, e ndeshja derbi pritet të jetë ajo ndërmjet Shkollës dhe Hasan Prishtinës. (Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banorë të fshatit Rufc. (Rufc, ora 19:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banor në fshatin Gadime. (Gadime, ora 21:00)