18 Nëntor 2019

Velipojë, rritet numri i pushuesve

Velipojë, 29 korrik - Në veri me vijën bregdetare të Malit të Zi dhe në jug me Shëngjinin, me nje gjatesi prej 12 km dhe gjeresi rëre nga bregu mbi 300 metra, shtrihet plazhi i Velipojës, më i madhi në veri të Shqipërisë.

Vitin e kaluar Velipoja u shpall nga Ministria e Mjedisit, “plazhi me rërën dhe ujin më të pastër në të gjithë bregdetin shqiptar”. Autorietet lokale mendojne se kjo eshte nje nga arsyet pse numri i pushuesve ne kete zone rritet cdo vit.

Sipas parashikimeve, pritet qe kete vit numri i pushuesve te arrije ne 200 mije vete. Shumica  e tyre vijne nga Kosova. Megjithate cmimet e restoranteve dhe njesive te akomodimit jane te larta dhe shumica e pushuesve i zgjidhin vete nevojat e tye.

Velipoja me heret ka qene plazh qe frekuentohej me se shumti nga banoret e zonave perreth saj qe ka nisur te terheqe vemendjen e qyetarëve nga i gjithe vendi pasi rera e ketij plazhi njihet nga specialistet edhe per vlerat kurative te saj. Megjithate, mungesa e investimeve si nga pushteti ashtu dhe biznesi e mbajne ende larg Velipojen nga destinacionet e preferuara turistike te veres. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)