13 Nëntor 2019

Velipoja pret pushues nga Kosova

Velipojë, 12 korrik - Velipoja është një nga plazhet e njohura të Shqipërisë, me një vijë bregdetare prej më shumë se 18 kilometrash. Këtë sezon veror atje është shtuar me rreth 30%  numri i pushuesve, krahasuar me një vit më parë. Një pjesë e madhe prej tyre  kanë ardhur nga Kosova.

Por krahas vlerësimit për këtë pasuri  natyrore, pushuesit kërkojnë një menaxhim më të mirë të plazhit.

Nuk kanë me dëshirë të shkojnë në Durrës. Madje, nuk e duan me as Ulqinin, ku deri një vit me parë kanë pushuar me së shumti. Për Shëngjinin, as që mund të bëhët fjalë.

Durrësi ka një rërë të pashfrytezueshme. Në Shengjin rruga dhe era kanë problemet e veta, ndërsa takimi me plazhin verior duket së ka qenë shokues. Me së shumti, kanë ardhur vetëm për disa ditë dhe duan të qendrojnë gjatë këtu.

Kosovarët që takon në plazhin e Velipojes, që ketë vit janë me të shumtë së kurrë, duket se ndihen mirë në ketë vend. Madje, në pjesen me të madhe të plazhit të zë veshi dialektin kosovar, që ushton dhe dallohet nga shkodranishtja.

Më gjithë problemet që ka plazhi i Adriatiku verior, duket së ka për të qenë i preferuari i kosovarëve për ketë verë. Janë të kënaqur dhe janë ndjerë të mirëpritur në Velipojë.

Plazhi i ka ofruar atë që ndoshta nuk kanë mundur ta gjejnë në plazhet e tjera. Vetëm 32 kilometra larg Shkodres, nga grykederdhja e lumit te Bunes dhe deri ne lagunen e Vilunit, shtrihet plazhi i Velipojes.

Velipoja është një fshat me një vijë bregdetare afro 14 kilometra të gjatë. Rërë e imët, det i paster dhe një kompleks i tërë mjedisesh të lagështa formohen në harmoni me kenetën e Domnit, lagunen e Vilunit, delten e Bunes dhe Rezervatin e Gjuetisë.

Plazhi i Velipojes shfrytezohet kryesisht nga qytetaret e Shkodrës dhe banorët e zonave përreth, por gjatë ditëve të nxehta nuk mungojnë edhe pushuesit nga Kosova, pasi është plazhi verior me afer tyre.

Gjatë verës së vitit të kaluar, numri i pushuesve në Velipojë gjatë fundjaves arriti në 60 mijë persona, ndërsa gjatë ditëve të tjera të zakonshme plazhi veripërendimor vizitohej mesatarisht nga rreth 20 mijë pushues.

Mëgjithëse me një infrastrukture që lë shumë për të dëshiruar, sidomos segmenti i rrugës në të hyrë, Velipoja ofron për pushuesit e saj kënaqësi dhe ndryshim të plotë nga e përditshmja e zhurmshme e ditëve të tjera të vitit.

Fjala Velipojë vjen nga sllavishtja dhe do të thotë Fushë e Madhe (Veliko Polje). Plazhi i Velipojes është i rekomanduar për vlerat shëndetësore e kurative. Pushuesit mund të qëndrojnë në plazhin popullor, ku mund të vendosen me një cader në rërë, ose në plazhet private, të cilat janë të rrethuara dhe ofrojnë cadra e shezlone me cmime të arsyeshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 nëntor 2019

- Save the Children në bashkëpunim me Minstrinë e Arsimit dhe Institutin Pedagogjik organizojnë konferencën ndërkombëtare ‘Fuqizimi i Kujdesit, Zhvillimit dhe Edukimit në Fëmijërinë e Hershme’ që ka për qëllim të ofrojë mundësi për hartuesit e politikave, ofruesit e shërbimeve, përfaqësuesit nga akademia dhe akterë të tjerë, për t’u informuar dhe ndarë praktikat më të mira mbi rëndësinë e investimeve në kujdesin dhe zhvillimin e fëmijërisë së hershme. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit lidhur me dy projekte të mëdha të Ministrisë së Infrastrukturës siç janë, rehabilitimi i rrugës Prishtinë - Pejë dhe Prishtinë - Mitrovicë ku edhe do të bëhet edhe publikimi i hulumtimit mbi arsyet e vonesave në punime në këto dy rrugë, i titulluar “Rrugë pa fund”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Organizata "Voice of Roma, Ashkali and Egyptians" VoRAE organizon Festivalin Multikulturorë i pari i këtij lloji në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Roli i vendimeve të Gjykatës Supreme në luftën kundër krimit dhe korrupsionit: Një thirrje për disiplinim të gjyqtarëve që marrin vendime të kundërligjshme”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:30)

- Në kuadër të fushatës “Jo drogë tek të rinjtë”, Task Forca Anti Drogë tek të rinjtë dhe siguri në Shkolla do të organizoj pritje për student, ku do të shfaqin prezantimet me njohurit e tyre lidhur me narkotikët, si dhe do të bashkëbisedojnë me Shefin e Task Forcës Anti Drogë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 11:00) 

- Drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë në Komunën e Prizrenti, Visar Shehu, do të mbajë konferencë për shtyp për ta njoftuar opinionin publik me më të rejat nga fusha e shëndetësisë. (Zyret e Shërbimit Urgjent, rruga Tirana në Prizren, ora 11:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë mban konferencë për media në të cilën do të prezantojë edicionin e 19 - të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë i cili organizohet në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës, Belgjikës dhe Luksemburgut, Aleancën Franceze, Ministrinë e Punëve të Jashtme, si dhe Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës. (Salla e konferencave në Ministrinë e Punëve të Jashtme, ora 12:00)

- Teatri i Qytetit te Mitrovicës "Muharrem Qena" shfaq premierën teatrore “Kur treni vonohet”, me autor Osman Goranci dhe me regji të Artan Tmavës. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 19:00)