30 Janar 2023

Turqia shënon rekordin e të gjitha kohërave në numrin e vizitorëve të huaj

Stamboll, 25 shkurt - Turqia, e cila vitin e kaluar e mbylli me rekord në turizëm, në muajin e parë të këtij viti shënoi rekordin e të gjitha kohërave në numrin e vizitorëve të huaj.

Sipas deklaratës së bërë nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit gjatë muajit janar Turqinë e vizituan 1 milion e 787 mijë e 435 turistë të huaj.

Në krahasim me të njëjtin muaj të një viti më parë, numri i vizitorëve të huaj u rrit me 16,11 për qind dhe arriti numrin më të lartë të vizitorëve të të gjitha kohërave.

Sipas statistikave kufitare të Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit, në mesin e vendeve që dërguan më së shumti vizitorë në Turqi ndodhet Bullgaria me 21,22 për qind.

Gjeorgjia u rendit e dyta me një rritje prej 18,06 për qind dhe Federata Ruse është e treta me një rritje prej 42,40 për qind.

Rusia, e cila tërhoqi vëmendjen me rritjen e saj të madhe proporcionale në janar, u pasua nga Gjermania dhe Irani.

Stambolli u rendit në vendin e parë me 1 milion e 17 mijë e 34 vizitorë në listën e prefekturave, ku ka porta kufitare nëpërmjet të cilave hyjnë vizitorët e huaj. Ai pasohet nga Edreneja me 222 mijë e 494 vizitorë, Anatalie me 152 mijë e 976, Artvini me 143 mijë e 679 dhe Ankaraja me 34 mijë e 365 vizitorë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)