16 Korrik 2020

Turqia mbetet vendi i preferuar i evropianëve për të kaluar pushimet.

Stamboll, 2 qershor - Ndihmëspresidenti i Shoqatës së Hotelierëve dhe Operatorëve Turistikë Mesdhetarë (AKTOB), Kaan Kavaloglu, njëherësh anëtar i Bordit Ekzekutiv të Federatës së Hotelierëve të Turqisë (TUROFED) dhe Shoqatës së Investitorëve Turistikë të Turqisë (TTYD), deklaroi se nga Evropa ka ardhur një numër i lartë kërkesash për të rezervuar pushimet në muajt korrik dhe gusht.

Ai theksoi se tashmë po bëjnë një fillim të ri në turizëm duke shtuar higjienën dhe sigurinë në krah të detit, rërës dhe diellit.

Pasi bëri me dije se kanë përgatitur një manifest 300-pikësh, të cilin do ta publikojnë nga interneti në 4 gjuhë (turqisht, anglisht, rusisht e gjermanisht), si garanci për shërbimet dhe higjienën që do të ofrojnë nëpër hotele; Kavaloglu vuri në pah se periudha e re do të jetë e vështirë, por edhe kjo do të kapërcehet.

“Mysafirët tanë nga jashtë shtetit nuk i anuluan rezervimet e tyre për muajt korrik dhe gusht. Anulimet u ndalën sapo (të huajt) kuptuan që Turqia po e kalonte shumë mirë periudhën e pandemisë globale falë infrastrukturës së saj shëndetësore të sofistikuar. Ne kemi një nivel serioz rezervimesh nga tregu evropian për korrikun dhe gushtin”, u shpreh ai duke tërhequr vëmendjen se shumica e turistëve në këtë periudhë të re do të jenë nga shtetet anëtare të Bashkimit Evropian.

Sipas tij, komplekset turistike po marrin rezervime të konsiderueshme gjithashtu për periudhën shtator-tetor dhe sezonin dimëror të vitit 2021.

“Ne do t'u ofrojmë mysafirëve tanë pushimet që ata ëndërrojnë, të gjithë le të jenë të qetë”, përfundoi numri 2 i Shoqatës së Hotelierëve dhe Operatorëve Turistikë Mesdhetarë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Korrik 2020

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme lidhur me miratimin e deklaratës politike në mbështetje të riafirmimit të vlerave të UÇK-së dhe Shtetit të Kosovës. (Shtëpia e kulturës "Xhemajli Berisha", ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi bashkë me inspektorët e tregut do të vizitojë disa operator ekonomik për të parë nga afër zbatueshmërinë e masave anti COVID-19. (MTI, ora 10:45)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Fushë Kosovës ku do te takohet me kryetarin Burim Berisha. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të vizitojë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. (Objekti i AKSP-së në Vushtrri, ora 11:00)

- ADMOVERE e të mbështetur nga KFOS publikon promovimin e raportit "Sfidat e Komunitetit Rom, Ashkali dhe Egjiptian në Kosovë gjatë pandemisë Covid-19". (Zyret e ADMOVERE-s në Ulpianë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe kryetari i Komunës se Fushë Kosovës Burim Berisha vizitojn lokacionin e Muzeut të Natyrës tek Pishat, mbi fshatin Bardh i Madh. (Bardh i Madh, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së Qendrës për Edukim dhe Kulturë “Libart” dhe “Bibliotekës Qarkulluese”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, Lagjja “Dardania”, ora 15:30)

- Mbahet dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2021 për banorët e lagjeve I, II,II,IV dhe V të qytetit të Rahovecit. (objekti i Shkollës së Mesme të Lartë “Xhelal Hajda-Toni”,  ora 19:00)