01 Dhjetor 2022

Turqia është vizituar nga 11,3 milionë turistë të huaj në pesë muaj

Ankara, 20 qershor - Turqia është vizituar nga 11,3 milionë turistë të huaj gjatë pesë muajve të parë të vitit, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot.

Numri i të huajve që vizituan Turqia-n në periudhën janar-maj është rritur për 207,1 për qind në bazë vjetore.

Stambolli, qyteti më i madh i Turqia-s për nga popullsia dhe një nga destinacionet kryesore turistike, mirëpriti 46,8 për qind të të gjithë vizitorëve të huaj, ose gati 5,3 milionë, në periudhën pesëmujore.

Ai u pasua nga qyteti turistik mesdhetar i Antalya-s me 2,25 milionë turistë të huaj dhe Edirne në veriperëndim të Turqia-s, e cila kufizohet me Bullgarinë dhe Greqinë, me 1,3 milionë vizitorë të huaj.

Për sa u përket përkatësisë të turistëve të huaj, Gjermania zuri vendin e parë me 11,6 për qind, afro 1,3 milion vizitorë, në të njëjtën periudhë, e ndjekur nga Bullgaria (8,4 për qind) dhe Rusia (7,55 për qind).

Vetëm në maj, 3,8 milionë të huaj vizituan vendin, me një rritje prej 308,5 për qind më shumë në bazë vjetore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023, për fushat që janë në fushëveprim të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Ne kuadër të Ditës botërore të luftës kundër sëmundjes së HIV/AIDS, Drejtoria e Shëndetësisë organizon hapjen e Qendrës Mobile për testim me ç’ rast Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama bashkë me Drejtorin e Shëndetësisë Izet Sadiku do të vizitojnë këtë qendë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton kërkesat buxhetore të institucioneve që i raportojnë Komisionit, lidhur me Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Drejtoria e Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës organizon një panel diskutimi me temë “Barazia - Dita Botërore e HIV/AIDS” me akterët relevant të kësaj teme. (Salla e amfiteatrit në objektin e Qendrës së Studenteve, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston dëshmitare nga ZRRE për periudhën 2013-2017 dhenga KEK për periudhën 2018-2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kolegji AAB organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimit Ndërkombëtar për Demokraci dhe Integrime, politikanes së njohur gjermane, ish deputete në Parlamentin Evropian, zonjës Doris Pack. (Teatrin AAB “Faruk Begolli”, ora 15:00)

- Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist organizon protestë për të kërkuar që vrasjet e grave nga burrat të trajtohen si urgjencë kombëtare. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 16:00)

- Galeria 17 organizon hapjen e ekspozitës "In the making", nga Yll Xhaferi dhe DYVO. (Galeria 17, ora 18:00)

- Mbahet hapja solemne e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Art Without Limit International Film Festival” edicioni i 3 -të. (Kino Armata, ora 19:00)