18 Shtator 2019

Turizmi turk pret një sezonë të majmë

Stamboll, 3 shkurt - Këto dy vende të Afrikës së Veriut me dalje në Mesdhe këto ditë janë përfshirë nga trazira të mëdha.

Rezervimet e bëra në këto dy vende që sigurojnë të ardhura të rëndësishme nga turizmi, janë anuluar, dhe turistët po kthehen në vendet e tyre.

Nëse ngjarjet do të vazhdojnë, atëherë këtë vit, Turqia do të jetë në qendër të vëmendjes.

Agjencitë turistike këtë vit presin një rritje të madhe në prenotime. Në vit, në Egjipt shkojnë 16 milionë turistë, ndërsa në Tunizi 10 milionë.

Këto dy vende të nxehta, sidomos në muajt e dimrit, mirëpresin një numër shumë të madh turistësh nga Evropa dhe Rusia, vende që gjenden në brezin e klimës së ftohtë.

Por për shkak të kryengritjeve të popullit, në këtë kohë, në këto dy vende, pushimet konsiderohen të rrezikshme.

Edhe Unioni i Agjencive Turke të Udhëtimit, ka anuluar turet për në Egjipt.

Ndërkaq, kompanitë e tjera turistike të huaja e kanë kthyer timonin drejt qendrave të tjera të turizmit në Detin Mesdhe, dhe sidomos nga Antalja.

Ndërsa 700 belgë, që ishin duke pushuar në qytezën Taba, që gjendet në kufirin ndërmjet Egjiptit dhe Izraelit, kanë ardhur në Antalja.

Një pjesë e turistëve, kanë udhëtuar nga Antalja për në atdheun e tyre, ndërsa një pjesë tjetër kanë preferuar ti vazhdojnë pushimet në Turqi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 shtator 2019 - Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren të zhvillon punimet një punëtori nga Garda Kombëtare e Iowa në SHBA dhe Forcës të Sigurisë së Kosovës. (Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 8:00)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Mamushës  ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Abdülhadi Krasniç , për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 10:15)

- Fillon skema e re e projektit per fuqizimin e angazhimit të ndërtimit të pronësisë i financuar nga BE që synon të mbështesë punën e OJQ-së për një Kosovë të gjelbër. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë, Balkan Green Foundation dhe Instituti për Politika Zhvillimore organizojnë eventin që thekson të arriturat dhe ndikimin në komunitet nga projekti “Empower - Engage Build Ownership” i mbështetur nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë. (Amfiteatri i Sheshit Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në faqen e KDI-së në Facebook, mbahet bashkëbisedimi LIVE për dialogun Kosovë-Serbi, me kandidaten për kryeministre znj.Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (KDI, ora 12:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e katërt në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatin për Kryeministër nga Koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Partia Socialdemokratike. Ramush Haradinaj. (Lëvizjes FOL, ora 13:00)

- Mbahen ndeshjet e ligës së femrave dhe ligës së juniorëve në pingpong. (Ferizaj, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me qytetarë të Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Ferizajt. (Restaurant “Fitorja”. ora 18:00)

- Bëhet hapja e ekspozitës personale të piktorit Vehbi Murati, e titulluar “Një ditë e zakonshme shtatori”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00) 

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Malishevës së Gjilanit. (Fshati Malishevë, ora 20:00)

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Pozhoranit. Pozhoran, ora 21:00)