23 Janar 2021

Turizmi global do të mbyllet me humbje prej 3 trilionë dollarë

Gjenevë, 30 nëntor - Kreu i Institutit Botëror të Forumit të Turizmit, Bulut Bagci ka njoftuar se turizmi global do të mbyllet këtë vit me humbje prej 3 trilionë dollarë për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Humbjet pritet të ulen 1 trilion dollarë me shpërndarjen e vaksinave dhe rregulloreve të reja turistike, tha ai në forumin që u organizua virtualisht me një pjesëmarrje të nivelit të lartë, duke përfshirë kreun e Parlamentit Evropian, David Sassoli.

Forumi tre ditor filloi të premten dhe përfundoi të dielën. Ngjarjes, e cila mirëpriti 175 folës nga mbi 30 vende, po ashtu iu bashkuan 11 ministra të vendeve të ndryshme, përfshirë ministrin turk të Rinisë dhe Sporteve, Mehmet Muharrem Kasapoğlu.

Në vitin 2022, turizmi global pritet të rikuperojë humbjet dhe madje të rritet me 25 për qind kundrejt vitit 2019, periudha para-pandemike, u shpreh ai.

Ai theksoi se Instituti Botëror i Forumit të Turizmit është aktiv në disa vende, ndërsa kohët e fundit është duke u përqendruar në Kinë.

Vitin tjetër, forumi do të organizohet në Afrikë, pastaj në Lindjen e Mesme, Pakistan dhe SHBA, shtoi ai.

Sassoli tha se turizmi është burimi më i madh i të ardhurave në Evropë, që përbën 9,5 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) të Bashkimit Evropian (BE), ndërsa 11,2 për qind e punësimit është në sektorin e turizmit.

BE duhet të vendosë rregulla të reja për turizmin dhe udhëtimet, bazuar në nevojat dhe kërkesat, shtoi ai. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Dhjetor 2020 - Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp. (Zyrët e sindikatës në objektin e ish Germisë, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën e parë për media, në të cilën do të shpaloset plani i DnV-së për misionin vëzhgues të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit 2021. (Zyret e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)   

- Shoqatës së transportit rrugor të udhëtarëve mban konferencë për media lidhur me pakënaqësitë e Shoqatës me mos përmbushjen e kërkesave të tyre nga ana e Qeverisë dhe mos përfshrirjen e tyre në pakon e rimëkëmbjes ekonomike. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)  

- Federata e Karatesë e Kosovës, ndan çmimin “Karateisti më i Madh Mbarëshqiptar - Enver Idrizi”. (Swiss Diamond Hotel, ora 12:00)

- Mbahet Festivali i Dramës Shqipe “Talia e Flakës”. (Teatri i Qytetit në Gjilan, ora 16:30)