24 Shkurt 2019

Turistët rusë zgjedhin përsëri Turqinë

Stamboll, 20 janar - Në deklaratën e bërë nga Unioni i Operatorëve të Agjencive Turistike të Rusisë, sipas vlerësimeve të bëra nga operatorët dhe agjencitë turistike në vend, 50% e shitjeve përpara sezonit për në muajt e verës janë bërë për në Turqi.

Rezervimet e parakohshme në Turqi kanë filluar që në muajin shtator, bëri të ditur Unioni duke shtuar se “Turistët rusë i ka marrë malli për Turqinë. Rusët gjithashtu kërkojnë të përfitojnë edhe nga ofertat dhe çmimet e ulëta që ofrohen për rezervimet e hershme”.

Në deklaratë bëhet e ditur gjithashtu se falë vlerësimit të rublës ruse kundrejt valutave të tjera në kohët e fundit dhe niveli i konsiderueshëm i uljeve të çmimit nga hotelet në Turqi kanë bërë që Turqia të jetë alternativa e parë për pushime e rusëve në prenotime.

Mësohet gjithashtu se kërkesa për pushime në Turqi është rritur dyfish në krahasim me vitin 2015, kurse 50% tjetër e përbëjnë vende të tjera si Greqia, Bullgaria, Spanja dhe qytetet e tjera të Rusisë.

Ndër vendet më të preferuarve të Rusve në Turqi ishte përsëri Allanja, Side dhe Kemer dhe nënvizohet se ulja e çmimeve në hotelet e këtyre qyteteve ka arritur deri në 50%.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2019 - Mbahet kampionati ekipor në pingpong Liga e Parë e Meshkujve. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL të UÇK-së, organizojnë mbledhje komemorative, me rastin e ndarjes nga jeta të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media për çështjen e Lumbardhit në të cilën flasin nënkryetarja Fatmire Kollçaku dhe anëtari i Kryesisë në Pejë Taulant Kelmendi. (Takimi me gazetarë bëhet tek hotel "Dukagjini", ora 12:00)

 - Mbahet ceremonia e varrimit të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 13:00)