04 Qershor 2020

Turistët e huaj anashkaluan Kroacinë

Zagreb, 14 korrik - Drastikisht është     zvogluar vizita e turistëve të huaj në Kroaci në muajin maj, në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, tregojnë të dhënat e Shoqatës kroate për turizëm (SHKT), transmetoi Danas.hr.

Gjatë muajit të kaluar në bregdetin kroat ka pasur më së shumti kroatë, por edhe nga një gjerman ose austriak.

Shifrat më së shumti kanë goditur Dalmacinë, por edhe Istra shënon rënie në krahasim me vitin e kaluar, shkruan „Poslovni dnevnik“.

Në Adriatik, në gjashtë muajt e parë të këtij viti, janë shënuar 2.63 milionë vizita, që është për gjashtë për qind më pak se në vitin 2009 dhe katër për qind më pak bujëtime në krahasim me peridudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Konsiderohet se numri i vogël i turistëve në maj dhe qershor ka të bëjë me kushtet e kqija klimatike dhe Kampionatin Botëror në Futboll.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)