18 Shtator 2019

The Independent: Shqipëria, mrekullia turistike

Londër, 3 shkurt - Shqipëria, një ish-vend i Bllokut Lindor dhe që e përkufizon veten si “një dashuri e re mesdhetare”, pritet të jetë një nga destinacionet më të parapëlqyera në vitin 2011.

I vënë vjet nga “Lonely Planet” në krye të listës së “vendeve që duhen vizituar në 2011” dhe si “destinacioni i duhur” nga “Financial Times”, ky vend ofron çmime të ulëta, klimë të mirë dhe infrastrukturë që po zhvillohet shpejt.

Rritja e numrit të turistëve arriti në mbi 42.5 për qind në nëntë muajt e parë të vitit 2009, sipas të dhënave nga “Albania Tourism”, dhe megjithëse pjesa më e madhe e vizitorëve vjen nga vende fqinjë si Kosova, Shqipëria po vihet përherë e më tepër në qendër të vëmendjes.

“Financial Times” përshkruan me fjalët më të mira “plazhet mesdhetare të qeta e me çmime të përballueshme”, si dhe relievin e thyer. Ndërkohë, “Lonely Planet” parashikon që “Shqipëria nuk do të jetë edhe për shumë kohë tokë e pashkelur”.

Por çfarë duhet të presin turistët që kanë planifikuar të vizitojnë Shqipërinë këtë vit?

1. Të gërmojnë. Shqipëria ka një histori të lashtë që daton prej qytetërimeve ilire, greke dhe romake, dhe me shpejtësi po bëhet sërish një destinacion arkeologjik pas pushimit në fund të periudhës komuniste. Mos humbisni të mësoni për historinë e Durrësit, i ndërtuar mbi themelet e vjetra të Epidamnit (ose Dyrrahut).

2. Të hanë. Ushqimi shqiptar reflekton pozicionin gjeografik të vendit, pjesërisht mesdhetar e pjesërisht aziatik. Tavë kosi, gatimi kombëtar, përgatitet me mish qengji të pjekur dhe shërbehet me salcë kosi (kjo e fundit jashtëzakonisht e përdorur në Shqipëri).

3. Të dalin. Shqipëria ka një peizazh mahnitës, të ofron aventura në male e qetësi në plazhe. Mos humbisni Pogradecin dhe liqenin e Ohrit (në kufi me Maqedoninë), liqenin 2.4 milionë vjeçar i mbrojtur nga UNESKO për biodiversitetin e tij dhe që mban specie unike në të gjithë zinxhirin ushqimor.

4. Banjo dielli. Si bregu i Adriatikut ashtu edhe ai i Jonit ofrojnë plazhe të qeta me temperatura të ngrohta, përgjatë qyteteve me kulturë të pasur historike.

5. Të shohin. Kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana, është një qytet relativisht i ri (i themeluan në 1614) dhe vazhdon të ndryshojë intensivisht që pas rënies së komunizmit 20 vjet më parë. Infrastruktura po përmirësohet me synimin që qyteti të marrë pamje evropiane. Evoluimi i kryeqytetit është reflektim i zhvillimit të vendit në tërësi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Xhaminë e Çarshisë në Prishtinë. (Xhamia e Çarshisë në Prishtinë, ora 9:10)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kaçanikut ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Besim Ilazin, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 9:30)

- Specialistët stomatologë të papunë do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve për deputetë nga subjektet politike lidhur me temën “Qasja e subjekteve politike rreth çështjes së gjinekologut në nivel komunal”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Kalanë e Artanës. (Kalaja e Artanës, ora 10:30)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, mbanë konferencë për media, ku do të lansojë Fondin për Mbështetjen e Ndërmarrjeve Mikro të Vogla dhe të Mesme në vlerë prej 4 milionë euro. (ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i 3-të,  përballë New Born-it, ora 10:30)

- Oda e Afarzimit të Kosovës në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë në Tiranë dhe Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore organizojnë ngjarjen “Regional B2B Event”. (Holiday Inn në Shkup, 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mirëpret fituesit e medaljeve të Taekwandos. (Kabineti i Ministrit në MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e tretë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër ku i ftuari i radhës do të jetë Nenad Rašić, Kandidat për Kryeministër nga koalicioni Slloboda. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjianit, Lutfi Haziri, nënshkruan kontratat me tetë përfituesit e nën-granteve, në kuadër të projektit "Te rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Ekonomik Lindje". (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Punëtorët teknik te qendrës studentore do të protestojnë para drejtorisë së qendrës studentore. (Para drejtorisë së qendrës studentore, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Ulpianën. (Ulpianë, ora 11:40)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon promovimi i shtegut për çiklistë, si fazë testuese. (Rruga Zagrebi në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Janjevën. (Janjevë, ora 12:20)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi “Ecja, çiklizmi dhe transporti urban”. (Kolegji Tempulli, rr. Eduard Lir 156, ora 14:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur bën promovimin e publikimeve dhe organizon panel diskutimin “ Njohja e Kosovës bashkëkohore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Iniciativa për Histori Gojore organizon lansimin e aplikacionit mobil Prishtina Ecë. (Kafe—librarinë dit’ e nat’, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e organizuar nga Gruaja Demokratike. (Hotel Venus, Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shpalos prioritetet qeverisëse. (Atelja e Sallës së Kuqe, ora 17:00)

- Federata e Piingpongut e Kosoves, organizon ndeshjet e ligës së parë, e ndeshja derbi pritet të jetë ajo ndërmjet Shkollës dhe Hasan Prishtinës. (Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banorë të fshatit Rufc. (Rufc, ora 19:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banor në fshatin Gadime. (Gadime, ora 21:00)