25 Qershor 2019

Shqipëria, destinacion në zhvillim i Mesdheut për shkak të bukurisë së detit

Romë, 25 maj - Tetë plazhe ideale për ata që duan një përzierje mes diellit dhe kulturës, vetëm dy hapa larg Italisë, shkruan gazeta italiane online Tgcom24, pjesë e grupit mediatik italian Mediaset.

”Shqipëria është destinacioni në zhvillim i Mesdheut për shkak të bukurisë së detit të saj dhe marrëdhënieve të shkëlqyera midis cilësisë së shërbimeve të ofruara dhe çmimit. Një vend që ofron peizazhe me bukuri madhështore dhe shumë mikpritje.

Për italianët, ndër të tjera, Shqipëria është afër dhe mund të arrihet lehtë aty me traget nga Bari, Ankona ose Trieste me anije që ofrojnë të gjitha komoditetet. Këtu janë disa nga treguesit për plazhet e saj më të bukura për transparencën e ujit, për shërbimin dhe për natyrën që i rrethon ato.

Saranda dhe dëshira për jetën e natës – Pjesa më joshëse e bregdetit shqiptar, Saranda, është e famshme për jetën e natës.

E vendosur në mes të Jonit dhe kodrave të ullinjve përballë ishullit të Korfuzit dhe pak kilometra nga Greqia, ofron mundësinë e qëndrimit në hotele luksoze me çmime të arsyeshme, ngrënien në Kështjellën e Lëkurësit, eksplorimin e vendit arkeologjik të Butrintit, trashëgimi e UNESCO-s me mbetjet e qytetërimit të lashtë grek, një teatër që nga shekulli III para Krishtit dhe një bazilikë të hershme të krishterë.

Riviera e Ksamilit – në jug të Sarandës është një tjetër dhuratë e natyrës. Riviera e Ksamilit e konsideruar si perla e Jonit për shkak të bukurisë së saj, me pamje nga katër ishuj të vegjël, dy prej të cilëve mund të arrihen me anije dhe madje edhe duke notuar.

Nuk është një vend për jetën e natës, por një zgjedhje perfekte për ata që duan të relaksohen duke parë shkëmbinjtë e pjerrët dhe shtratin e detit.

Stili i Karaibeve në plazhin e Jalës – Është një nga vendet më të bukura në bregun e Jonit, me rërë të bardhë dhe ujëra të pastra të rrethuara me shkëmbinj dhe bimësi të dendur me të gjitha aromat e Mesdheut. Ngjyrat ndryshojnë vazhdimisht dhe përzien me tonalitetet e detit, më të ftohta në agim dhe të ngjyrosura në portokalli në perëndim të diellit.

Pishat e Himarës – Të ecësh nëpër shëtitoren e Himarës është me të vërtetë interesante, me aromën e pishave dhe pamjen nga deti Jon. Plazhet janë me rërë dhe ujërat janë shumë të qarta. Është e mrekullueshme të zhytesh në detin kristal të Potamit ose Livadhit, Spillesë ose Llamanit.

Mes natyrës dhe historisë në Porto Palermo – Uji duket si mëndafsh blu para plazhit të Porto Palermos dhe ka një pamje të mahnitshme nga kështjella e ndërtuar në 1818 nga Ali Pashë Tepelena në ”eshtrat” e një kështjelle antike veneciane. Gjiri është aq i bukur saqë shpesh gjallërohet nga set-e kinematografike, shkruan ata.

Gadishulli i Karaburunit – Një xhevahir i natyrës, Gadishulli i Karaburunit, i cili ofron pamje të jashtëzakonshme, së bashku me ishullin Sazan, është pjesë e Parkut Kombëtar Detar.

Ndodhet pak kilometra larg Vlorës dhe është e rrethuar me bimësi, midis gjirit me detin kristal ndodhet dhe Shpella e Piratëve, duke përfshirë shpellën e Haxhi Aliut e cila i referohet emrit të udhëtarit që e ka përdorur atë si një strehë.

Vlora dhe rrethinat – Vlora është porti i dytë më i madh në vend. Jo shumë larg nga Tirana dhe me pamje nga deti Adriatik, ofron plazhe të pajisura mirë, restorante shumë të veçanta dhe dyqane të modës. E përshtatshme për ata që kërkojnë një plazh të bukur, por jo shumë të izoluar nga konteksti social.

Zhytjet janë të njohura në Gjirin e Vlorës, por mbi të gjitha, duke u drejtuar në zonën e bukur të Nartës, 14 kilometra larg, me Zvërnecin e famshëm që strehon Kishën e Shën Mërisë, një manastir ortodoks i shekullit XIII, i fshehur në mes të qiparisëve.

Dhërmi, plazhi me guralecë – Në jug të Vlorës gjendet plazhi i shkëlqyer i Dhërmiut, i vendosur në mes të Llogorasë dhe Sarandës. Pesë kilometra gurë të lëmuar dhe një det i ëmbël, i pasur me peshq.

Për të lënë prapa zhurmën e turistëve mjafton thjesht të bëni për një çast një shëtitje të bukur në këmbë dhe ju do të gjendeni përballë lagunës blu me pak njerëz dhe pa asnjë ndërtesë të lartë”, përfundon gazeta italiane online Tgcom24, pjesë e grupit mediatik italian Mediaset.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 qershor 2019 - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do ta presë në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide. (Hapësirat e MPJ-së, ora 8:30)

- The Siracusa International Institute for Criminal Justice and Human Rigths, një Organizatë Joqeveritare italiane organizon Dialogun Strategjik Kombëtar mbi temën e luftës kundër trafikut të paligjshëm. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të diskutohet lidhur me kërkesat e Këshillit Kombëtar Shqiptar nga vizita e përbashkët e realizuar në Luginë të Preshevës (Ndërtesa e Kuvendi, salla C 203, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti analitik: “Dështimet në rastet e shënjestruara”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë Shkollën Fillore dhe të Mesme të Ulët “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, ku do të bëhet dorëzimi i pajisjeve për klubet e mediave, që është donacion i GIZ-it.  (Shkolla “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizojnë konferencën për media lidhur me Projektligjin për Mbrojtjen e Fëmijëve. (Sheshi “Ibrahim Rugova” përpara objektit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:05)

- Kompania Rajonale e Ujësjellësit Prishtina organizon ceremoninë me rastin e shënimit të ditës më të madhe për qytetarët e Fushë Kosovës, lëshimin në funksion të linjës magjistrale për furnizim 24 h me ujë të pijshëm. (Rr. Hajrullah ZymiFushë Kosovë, ora 10:30)

- Drejtoria e Emergjencës dhe Sigurisë në Komunën e Prizrenit organizon aktivitete solemne me rastin e Ditës së Zjarrfikësve të Prizrenit duke filluar me defileun e automjeteve dhe mjeteve zjarrfikëse në unazën e qytetit. (Nisja nga objekti i Shërbimit Zjarrfikës në Prizren, ora 11:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme së bashku me UNDP do të organizojnë konferencën për media për vazhdimin e kampanjës për legalizimin e armëve. (Objekti qendrorë i MPB-së, salla P-02, ora 11:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti takohet me Kryetarin e qytetit të Des Moines, Iowa të SHBA,  Thomas  Cownie. (Ndërtesa e vjetër e Komunës, ora 11:00)

- Drejtoria e Administratës në Komunën e Prizrenit në bashkëpunim me OJQ Nevo Koncepti organizon tryezë diskutimi me temën Trajtimi i Fëmijëve në Raste të Dhunës dhe Abuzimit. (Hotel Centrum, ora 11:00)

- Ministri i arsimit, Shyqiri Bytyqi raporton para Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me tekstet e reja shkollore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Drejtoria e Emergjencës dhe Sigurisë në Komunën e Prizrenit bën demonstrimin i ushtrimeve të kërkim-shpëtimit dhe shuarjes së zjarrit në objektin e shkollës fillore “Heronjtë e Lumës” në fshatin Vërmicë. (Vërmicë, ora 12:00)

- Balkan Green Foundation, Instituti GAP, Grupi për Studime Juridike dhe Politike dhe Instituti për Politika Zhvillimore organizojnë tryezën e rrumbullakët "Kapacitetet e energjisë së ripërtëritshme dhe kost-efektiviteti i tyre,". (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Ministri i Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj raporton para Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me monopolin në fushën e homologimit të veturave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim organizon ceremoninë e nënshkrimit të kredisë prej 18 milionë eurosh që BERZH-i i ka dhënë parkut energjetik me erë të Kitkës. (Hotel Sirius, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Ekspozitën e Artizanaleve të ndryshme, nga organizata e grave “Orkide”, në Prizren. (Qendra Kulturore “Yunus Emre”, Prizren, ora 18:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në shënimin e Javës Egjiptiane në Gjakovë. (Pallati i Kulturës “Asim Vokshi”, Gjakovë, ora 19:00)

- Shkolla Amerikane e Kosovës organizon Inagurimi i kampusit të ri të Shkollës Amerikane të Kosovës. (Shkolla Amerikane e Kosovës, Shkabaj, Prishtinë, ora 20:00)