25 Tetor 2020

Restoranti i shqiptarit Rene Rexhepi, më i miri në botë

Londër, 29 prill - Restoranti i shqiptarit nga Maqedonia Rene Rexhepi, është shpallur si më i miri në botë, shkruan “Gardian”, duke iu referuar listës më të re që çdo vit e përgatit revista prestigjioze e shquar dhe e specializuar britanike “Restorant”.

Restoranti i Rexhepit “Noma” ndodhet në Danimarkë, dhe në të, ky gastronom i talentuar, i cili është edhe gjellëbërësi kryesor, përgatitë vetëm ushqime të vendeve nordike.

Për Rene Rexhepin thuhet se është gjellëbërës i talentuar i cili din të përgatit “çudira të vërteta” duke bërë ushqime nga bimët e egra, lulet dhe gjethet me shije të hidhur të cilat servilen me fryte të freskëta deti.

Rexhepi babain e ka shqiptar nga Maqedonia, kurse nënën daneze.

Vendi i parë i restorantit të tij “Noma” është zgjidhur në konkurrencë të fortë në mesin e shumë restoranteve në botë, ndër të cilat edhe “El Buli” spanjoll, që më herët katër vite me radhë ishte zgjedhur vendi më i mirë për ushqim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2020

- Nën organizimin e Federatës së Futbollit të Kosovës mbahet dita e dytë e fazës finale të projektit “Elite Youth Development U15”. (Fusha “Top Football” në Mazgit, ora 9:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës vazhdon kampionatin Individual për veteran për vitin 2020. (Shkollën fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- OJQ Sport4all organizon turneun e streetballit "Prishtina Streetball 2020". (Amfiteatri i Pishines se Germise,  ora 12:00)  

- Partia Demokratike e Kosovës dega në Prishtinë mban konferencë për medie. (Dega e PDK-së në Prishtinë afër restaurant Tiffany në Prishtinë, ora 13:00)