18 Nëntor 2019

Plazhet e Floridës të rrezikuara nga rrjedhja e naftës

Florida, 7 korrik - Shteti i Floridës ka 1 mijë e 300 kilometra plazhe, dhe zyrtarët janë të shqetësuar se e gjithë kjo hapësirë është e rrezikuar nga rrjedhja e naftës e Gjirit të Meksikës. Zyrtarë të ushtrisë dhe të ruajtjes së faunës së zonës po kontrollojnë në gjithë shtetin për shenja nafte.

Puna për patrullimin e ujrave të Floridës për shenja nafte fillon në qiell. Tre herë në ditë, ekipe fluturimi nisen nga stacioni i Rojës Bregdetare në Clearwater për të kontrolluar për naftë.

Avioni C-130 do të vëzhgojë 2 mijë e 400 kilometra, duke u përqendruar në ujrat pranë Pensakolës. Komandanti Skot Mërfi drejton ekuipazhin.

“Sot për herë të parë kemi qiell të pastër pa re dhe rreze shikimi prej 24 kilometrash. Ditën e parë kishte shi”.

Ekuipazhet vëzhgojnë për shtresa nafte. Ata gjithashtu përdorin radarët që të mund të dallojnë naftën nën sipërfaqen e ujit.

Zyrtarët krahasojnë vëzhgimet nga fluturimet e Rojës Bregdetare me të dhënat nga satelitët apo mjetet lundruese. Rezultatet ndihmojnë për të krijuar një hartë të rrjedhjes së naftës dhe përhapjes së saj.

Rreth 50 kilometra pranë brigjeve të Pensakolës, ekuipazhet dallojnë diçka në ujë.

Sfida është që të dallosh naftën nga shenja të tjera në ngjyrë të errët, si hije të shkaktuara nga retë apo leshterikë.

“Kur fluturon pesë kilometra në minutë mund të jetë e vështirë të dallosh me qartësi. Ne zakonisht njoftojmë për këto pozicione, u themi se çfarë shohim, që mund të bëhet fjalë për leshterikë dhe që mund të dërgojnë një mjet lundrues për të konrfirmuar”, thotë Mërfi.

Në tokë, përfundimet e vëzhgimeve i dërgohen një grupi pune që studion rrjedhjen. Është e vështirë që të dallosh se deri ku është përhapur nafta, thotë piloti Brajën Boland.

“Ne fluturuam për dy orë dhe tani duhet të kalojnë 24 orë para se ta bëjmë përsëri. Dhe është e pamundur ta dish nëse rrjedha ose era ose dallgët ose çfarëdo tjetër t’ia ndryshojë drejtimin”.

Nafta ka arritur brigjet e plazhit të Pensakolës. Ekuipazhet e pastrimit punuar gjatë fundjavës së festës së 4 korrikut, zakonisht një kohë kur turistët shkojnë në plazh. Ekspertët thonë se pastrimi i plazhit është relativisht diçka e thjeshtë.

Do të ishte shumë e vështirë në terrene të brishta kënetore si në Key Largo. Zyrtarët e faunës patrullojnë vazhdimisht këto ujra, një zonë ku banojnë shumë peshq dhe kafshë të tjera uji.

Eskpertët druhen se nafta mund të shkatërrojë bimësinë dhe të vërë në rrezik të gjitha burimet e ushqimit.  Roja i parkut kombëtar Dan Kiger thotë se nafta paraqet një rrezik të veçantë për bimët ujore.

“Këto bimë janë shumë të rëndësishme. Ato filtrojnë ujin, e mbajnë të pastër. Breshkat e detit dhe kafshët e tjera të detit i hanë ato”.

Deri tani, nuk është gjetur naftë nga rrjedhja e Gjirit të Meksikës pranë Florisa Keys. Eskpertët thonë se rreziku është i ulët, pjesërisht sepse sistemet e motit e kanë mbajtur naftën larg. Xhon Hant është me Komisionin e Floridës për Ruajtjen e faunës. Ai thotë se deri tani kjo zonë ka qenë me fat.

“Nuk dua që të përdor fjalën fat për një rrjedhje nafte, sepse zona të tjera janë prekur dhe ambjenti është dëmtuar. Por nga perspektiva e Floridës së Jugut, apo edhe ku ndodhi, ne ishim disi me fat”.

Ndërsa pastrimi vazhdon në Luiziana, Alabama dhe Misisipi, zyrtarët në Florida po përpiqen të mbrohen nga dëmi i naftës edhe këtu.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)