01 Dhjetor 2022

Për 4 muaj të këtij viti Stambollin e kanë vizituar 3.8 milionë turistë

Stamboll, 1 qershor - Numri i turistëve që vizituan Stambollin në prill u rrit me 133 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe u rrit në 977 mijë e 888.

Sipas të dhënave të Drejtorisë së Kulturës dhe Turizmit të Rrethit, në 4 muaj të këtij viti Stambollin e kanë vizituar 3 milionë e 882 mijë e 348 turistë.

Ndër të huajt që erdhën në Stamboll në muajin prill, gjermanët u renditën të parët me 101 mijë e 352 persona.

Gjermania pasohet nga Irani me 88 mijë e 171, Rusia me 60 mijë e 44, Anglia me 44 mijë e 696, SHBA me 40 mijë e 716, Franca me 37 mijë e 335, Izraeli me 34 mijë e 776, Holanda me 26 mijë e 471, Uzbekistani me 22 mijë e 530, Kazakistani me 20 mijë e 350, Italia me 19 mijë e 619, Spanja me 19 mijë e 511, Iraku me 19 mijë e 149, Azerbajxhani me 16 mijë e 863, Zvicra me 16 mijë e 157, Rumania me 15 mijë e 670, Ukraina me 15 mijë, Belgjika me 12 mijë e 482, Libani me 12 mijë e 295 dhe Austria me 11 mijë e 890.

Në mesin e turistëve nga 192 vende që vizituan Stambollin në prill, nga një turistë erdhën nga Tonga dhe Vatikani, ndërsa nga Papua Guinea e Re, Sao Tome dhe Principe dhe Brunei nga dy turistë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2022 - Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023, për fushat që janë në fushëveprim të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Ne kuadër të Ditës botërore të luftës kundër sëmundjes së HIV/AIDS, Drejtoria e Shëndetësisë organizon hapjen e Qendrës Mobile për testim me ç’ rast Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama bashkë me Drejtorin e Shëndetësisë Izet Sadiku do të vizitojnë këtë qendë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton kërkesat buxhetore të institucioneve që i raportojnë Komisionit, lidhur me Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Drejtoria e Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës organizon një panel diskutimi me temë “Barazia - Dita Botërore e HIV/AIDS” me akterët relevant të kësaj teme. (Salla e amfiteatrit në objektin e Qendrës së Studenteve, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston dëshmitare nga ZRRE për periudhën 2013-2017 dhenga KEK për periudhën 2018-2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu zhvillon një vizitë në Agjencinë për Ndihmë Juridike Falas. (Objekti i Agjencisë, ora 13:00) 

- Forumi i Gruas i LDK-së mban konferencë për medie. Tema e konferencës është vrasjet e grave dhe nevoja urgjente për reagim institucional e shtetëror. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu zhvillon një vizitë në Strehimoren në Prizren. (Strehimorja në Prizren, ora 14:30)

- Kolegji AAB organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimit Ndërkombëtar për Demokraci dhe Integrime, politikanes së njohur gjermane, ish deputete në Parlamentin Evropian, zonjës Doris Pack. (Teatrin AAB “Faruk Begolli”, ora 15:00)

- Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist organizon protestë për të kërkuar që vrasjet e grave nga burrat të trajtohen si urgjencë kombëtare. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 16:00)

- Galeria 17 organizon hapjen e ekspozitës "In the making", nga Yll Xhaferi dhe DYVO. (Galeria 17, ora 18:00)

- Mbahet hapja solemne e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Art Without Limit International Film Festival” edicioni i 3 -të. (Kino Armata, ora 19:00)