18 Nëntor 2019

Maqedoni, Sezoni i dobët veror, paralajmërohen largime nga puna

Ohër, 30 korrik - Pjesa më e madhe e hoteleve në Ohër dhe Strugë këtë verë janë bosh. Pronarët e hoteleve thonë se prej shtatorit planifikojnë që të heqin nga puna një pjesë të të punësuarve.

Nuk e përjashtojnë edhe mundësinë që ti mbyllin edhe kapacitetet e veta. Ata thonë se shkak për sezonin katastrofal ishte numri minimal i mysafirëve, sidomos nga Serbia të cilët gjetën destinacione të tjera për pushim. Thonë se humbjet që tani i vlerësojnë në disa qindra mijë euro.

“Këtë vit kemi rreth 30% ulje të numrit të vizitorëve në raport me vitin e kaluar. Këtë vit disa nga kolegët do të ndërmarrin edhe masa të tilla, si largime nga puna”, deklaroi Pero Kutanovski, nga hotel ‘Granit’.

“Ky sezon vërtetë është i dobët për ne. Këtë vit nuk mund të presim fitim. Këtë vit nëse ia dalim të jemi rentabël do të jemi shumë të lumtur”, tha Lupço Cvetanovski, nga hotel ‘Klimetica’.

Cvetanovski thotë se faji për sezonin e dobët qëndron edhe tek shteti si dhe të punëdhënësit turistikë.

“Sezoni turistik do të përfundojë, por çfarë do të ndodhë me tej? Cila është strategjia jonë? Ne mysafirëve tanë u japim mëngjes, drekë dhe darkë. Kjo nuk ekziston askund në botë. Rendi i ri i shërbimit të mysafirëve është vetëm përfshirja e mëngjesit”, u shpreh Pero Kutanovski, nga hotel ‘Granit’.

Pronarët e hoteleve pohojnë se edhe krahas uljes së  çmimeve, 70% e kapaciteteve në disa hotele janë bosh.

Megjithatë presin se Ohrin dhe Strugën do ta plotësojnë këtë fundjavë disa manifestime që do të mbahen këto ditë si: “Festivali i Birrës”, koncerti i di xhejit Pol Van Dajk si dhe i grupit “ Bjello Dugme”. Se Ohri është i zbrazët flasin edhe të dhënat nga komuna se numri i makinave në qytet është për 50% më i vogël krahasuar me vitin e kaluar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)

 

- Në kuadër të projektit ' Tell Me More' të perkrahur nga MKRS dhe DKRS dhe të implementuar nga Kuvendi i të Rinjve të Prizrenit do të realizohet shfaqja teatrale në Shtepinë e Kulturës " Xhemajli Berisha ". (Shtëpia e Kulturës në Prizren, ora 20:00)