24 Shtator 2020

Kroacia vendi më i dëshiruara i turistëve evropianë

Zagreb, 10 mars - Rreth 80 për qind e evropianëve pushimet e ardhshme vjetore do t`i kalojnë në shtetet e tyre.

Kroacia është në mesin e destinimeve më të dëshiruara jashtë Bashkimit Evropian, ku do të udhëtonin turistët e vendeve tjera, tregojnë rezultatet e Evrobarometrit.

Hulumtimi është zbatuar në 27 shtete anëtare të BE-së, por edhe në Kroaci, Norvegji, Islandë, Turqi dhe Maqedoni.

Janë intervistuar 30.000 qytetarë të moshës mbi 15 vjeçe, ndërsa Kroacia gjendet në mesin e tri destinimeve më të dëshiruara në shtatë shtete.

Vendet më të popullarizuara për pushim janë Spanja, Franca dhe Italia, ndërsa në to do të shkojnë 57 për qind e qytetarëve të BE-së.

Gjysma e të anketuarve konsiderojnë se do të kenë mjete të mjaftueshme për financimin e pushimit vjetor, ndërsa 10 për qind kanë probleme financiare, që do të ndikojnë mbi planet e tyre.

Rezultatet e Evrobarometrit janë inkurajuese për turizmin gjatë këtij viti.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Komunën e Ferizajt. (Objekti i Komunës Ferizaj, ora 9:30)

- Në kuadër të Javës së sporti, Federata e Pingpongut në bashkëpunim me Departamentin e sportit të MKRS do të organizoj një aktivitet promovues për pingpongun në Pejë. (Sheshi Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Mural Fest. (Muralet e qytetit në Ferizaj, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit fillon projektin e Drejtorisë së Shëndetësisë për Kujdesin Geriatrik me ç'rast kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj do të prononcohen për media. (Nisja do të bëhet nga objekti i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të shqyrtohet plani i punës së Komisionit për sesionin vjeshtor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në ndarjen e certifikatave për të rinj të trajnuar për ndërmarrësi. (Qendra e Inovacionit në Ferizaj, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti do të mbajë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora  11:00)

- Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli dhe Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi mbajnë konferencën për media. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:30)

-  Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 
 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në aktivitet me misionin e OSBE-së. (Muzeu i Kosovës, ora 14:00)