24 Shtator 2020

Kosova po merr pjesë në panairin e turizmit në Stamboll

Stamboll, 12 shkurt - Në Stamboll të Turqisë, zëvendësministri i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Januz Kastrati, me bashkëpunëtorë, po merr pjesë në panairi ndërkombëtar të turizmit \"EMITT 2010\", që mbahet prej 11-14 shkurt 2010.

Në këtë panair po marrin pjesë përfaqësues nga vende të ndryshme të botës, si dhe shumë agjenci turistike, me qëllim të joshjes së turistëve përmes prezantimit të resurseve turistike të vendeve të tyre.

Zëvendësministri, Januz Kastrati është i shoqëruar edhe nga komuniteti i biznesit, të cilët po prezantojnë ofertat turistike për Kosovën, dhe se stenda kosovare ka zgjuar interesim të madh tek të pranishmit për industrinë turistike të Kosovës.

Njëherësh përmes prezantimeve të ofertave turistike kosovare po bëhet edhe promovimi i Kosovës si shteti më i ri në botë.

Është viti i dytë, që MTI-ja po organizon edhe pjesëmarrjen e  komunitetit të biznesit në panairet ndërkombëtare të turizmit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Komunën e Ferizajt. (Objekti i Komunës Ferizaj, ora 9:30)

- Në kuadër të Javës së sporti, Federata e Pingpongut në bashkëpunim me Departamentin e sportit të MKRS do të organizoj një aktivitet promovues për pingpongun në Pejë. (Sheshi Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Mural Fest. (Muralet e qytetit në Ferizaj, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit fillon projektin e Drejtorisë së Shëndetësisë për Kujdesin Geriatrik me ç'rast kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj do të prononcohen për media. (Nisja do të bëhet nga objekti i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të shqyrtohet plani i punës së Komisionit për sesionin vjeshtor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në ndarjen e certifikatave për të rinj të trajnuar për ndërmarrësi. (Qendra e Inovacionit në Ferizaj, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti do të mbajë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora  11:00)

- Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli dhe Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi mbajnë konferencën për media. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:30)

-  Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 
 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në aktivitet me misionin e OSBE-së. (Muzeu i Kosovës, ora 14:00)