18 Shtator 2019

Kosova gati për turistë amerikan dhe evropian

Prishtinë, 16 janar - Disa shkrime të disa gazetave perëndimore që kanë sugjeruar Kosovën si vend për ta vizituar për vitin 20111, ka bërë Kosova të bëhet gati për turistë.

Kryetari i Asociacionit Kosovar të Turizmit, Zekë Çeku, e vlerëson të mangët informimin e turistëve të huaj. Ai ka thënë se turizmi kosovar është pothuajse në terr sa i përket informimit të turistëve të huaj. “Mua më duhet të jem tërë ditën me turistët e huaj dhe t’i informoj ata, ne duhet të ngutemi që ta zhvillojmë turizmin”, ka potencuar ai.

Sipas tij Kosova përjetohet si vend i ri me një mikpritje të theksuar, gastronomi të shkëlqyeshme, një shërbim joprofesional, por i përzemërt, transport me kosto të lirë, aeroport me fluturime nga të gjitha drejtimet e shumë e shumë përparësi të tjera që nuk i kanë vendet e rajonit.

“Turizmi njëjavor në Kosovë është bërë i rregullt në grupe nga Anglia dhe Japonia përderisa pret që tash e tutje të ketë edhe nga vendet të tjera evropiane dhe ato amerikane”, ka vlerësuar ai.

Edhe drejtori i Agjencisë Turistike, Kaltërsia Reisen, Fidan Ibrahimi, ka mirëpritur shkrimet që janë shkruar në mediet amerikane dhe evropiane duke shprehur bindjen se me këtë do të rritet interesimi i turistëve për të ardhur në Kosovë. “Ne si agjension kemi bashkëpunime të mira më të gjitha kompanitë që merren me turizëm për të bërë aranzhime të ndryshme që kanë të bëjnë me Kosovë dhe shkrimet në gazetat më prestigjioze na bënë të besojmë se Kosova do të ketë turistë këtë vit”, ka thënë ai.

Edhe njohësi i zhvillimeve ekonomike Ibrahim Hoxha, ka vlerësuar se shkrimet që janë botuar në gazetat amerikane dhe evropiane, janë të mirëseardhura për Kosovën, por ai kërkon që Kosova të përgatitë nj pako turistike që do ta bënte më shumë Kosovën atraktive.

Ndryshe ditë më parë Gazeta më e madhe amerikane “New York Times” preferon Kosovën si një prej vendeve që duhet vizituar në vitin 2011. Kjo gazetë rekomandon 41 vende në botë që duhen parë këtë vit, të 36-n e rendit vendin tonë. Po ashtu edhe gazeta britanike “Guardian” ka preferuar Brezovicën për lexuesit e saj, kurse CNN e “Newsweek” e kanë parë Shqipërinë si mesin e atraksioneve të mëdha botërore për këtë vit.

Gazeta “Epoka e Re”

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Xhaminë e Çarshisë në Prishtinë. (Xhamia e Çarshisë në Prishtinë, ora 9:10)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kaçanikut ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Besim Ilazin, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 9:30)

- Specialistët stomatologë të papunë do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve për deputetë nga subjektet politike lidhur me temën “Qasja e subjekteve politike rreth çështjes së gjinekologut në nivel komunal”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Kalanë e Artanës. (Kalaja e Artanës, ora 10:30)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, mbanë konferencë për media, ku do të lansojë Fondin për Mbështetjen e Ndërmarrjeve Mikro të Vogla dhe të Mesme në vlerë prej 4 milionë euro. (ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i 3-të,  përballë New Born-it, ora 10:30)

- Oda e Afarzimit të Kosovës në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë në Tiranë dhe Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore organizojnë ngjarjen “Regional B2B Event”. (Holiday Inn në Shkup, 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mirëpret fituesit e medaljeve të Taekwandos. (Kabineti i Ministrit në MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e tretë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër ku i ftuari i radhës do të jetë Nenad Rašić, Kandidat për Kryeministër nga koalicioni Slloboda. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjianit, Lutfi Haziri, nënshkruan kontratat me tetë përfituesit e nën-granteve, në kuadër të projektit "Te rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Ekonomik Lindje". (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Punëtorët teknik te qendrës studentore do të protestojnë para drejtorisë së qendrës studentore. (Para drejtorisë së qendrës studentore, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Ulpianën. (Ulpianë, ora 11:40)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon promovimi i shtegut për çiklistë, si fazë testuese. (Rruga Zagrebi në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Janjevën. (Janjevë, ora 12:20)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi “Ecja, çiklizmi dhe transporti urban”. (Kolegji Tempulli, rr. Eduard Lir 156, ora 14:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur bën promovimin e publikimeve dhe organizon panel diskutimin “ Njohja e Kosovës bashkëkohore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Iniciativa për Histori Gojore organizon lansimin e aplikacionit mobil Prishtina Ecë. (Kafe—librarinë dit’ e nat’, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e organizuar nga Gruaja Demokratike. (Hotel Venus, Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shpalos prioritetet qeverisëse. (Atelja e Sallës së Kuqe, ora 17:00)

- Federata e Piingpongut e Kosoves, organizon ndeshjet e ligës së parë, e ndeshja derbi pritet të jetë ajo ndërmjet Shkollës dhe Hasan Prishtinës. (Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banorë të fshatit Rufc. (Rufc, ora 19:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banor në fshatin Gadime. (Gadime, ora 21:00)