30 Janar 2023

Gjermania do të heqë ndalimin e turizmit në Europë

Berlin, 4 qershor - Qeveria gjermane planifikon të heqë ndalimin e turizmit në vendet europiane që nga 15 qershori, por do të vazhdojë të paralajmërojë kundër turizmit në disa vende, si Britania, nëse rregullat e karantinës atje janë ende në fuqi.

Në mars, Gjermania shpalli paralajmërimin kundër turizmit të panevojshëm jashtë vendit.

Ministri i Jashtëm Heiko Maas u shpreh se ky paralajmërim do të zëvendësohet nga këshilla më të zakonshme turistike, nëse nuk ka më ndalim hyrjeje dhe kufizim në përmasa të mëdha në vendet përkatëse.

Ai tha se të gjitha vendet, përveç Norvegjisë dhe Spanjës, ku kufizimet për hyrje priten të zgjasin më shumë, tani i plotësojnë këto kushte.

Maas shtoi se këshillat e reja turistike nuk janë "ftesë" për turizëm dhe në disa raste mund të këshillohet kundër turizmit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)