27 Maj 2020

Bregdeti i Shëngjinit pret pushuesit

Tiranë, 14 korrik - Bregdeti i Shëngjinit po pret çdo ditë që kalon një numër më të madh turistësh.

Kapaciteti hotelier në Shëngjin ka një numër të kufizuar por këto plotësohen më së miri edhe nga turizmi familjar. Pushuesit shprehen pozitive ne lidhje me kushtet.

Ajo qe shpesh e shqeteson nje pushues jane hapesirat publike dhe ato private.
 
Por ka edhe shume te tjere te cilet parapelqejne hapesirat publike qe konfirmojne faktin se ne Shengjin ka hapesira publike te mjaftueshme dhe pjesa e zene nga shezlonget eshte me e vogel se ajo publike.

Në Shengjin ketë vit janë gjithashtu në funksion 8 pika vrojtimi te cilat janë non stop ne pune gjithashtu jane marre masa si nga komuna ashtu edhe nga uniformat blu per mos tolerimin e mjeteve te ujit per te mos sjelle ndonje fatkeqesi ne kete stine te nxehte dhe te zhurmshme. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Maj 2020 - Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton kërkesën e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për miratimin e taksave vjetore, shqyrton po ashtu Programin e Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)
 
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Raportin e Ministrisë së Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, N 302, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)

- Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 - pa prezencën e mediave)

- Disa Organizata Jo Qeveritare dorezojn  Peticionin - 'Mos na helmoni!' - kundër deponisë së hirit të Korporatës Energjetike të Kosovës. (Tek Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, ora 13:00)

- Komuna e  Rahovecit, organizon debat publik me qytetarët për Taksa Komunale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovec, ora 13:30)

- Me hapjen e një përkujtimore të dedikuar viktimave të vetëvrasjes përmbyllet kampanja 'Linja e Jetës'. (Mbrapa Rektoratit në kampusin e Universitetit të Prishtinës, ora 16:00)