25 Shkurt 2020

Antalia do të presë këtë vit 5 milionë turistë rusë dhe ukrainas

Antalia, 31 prill - Antalia, zemra e turizmit veror të Turqisë, do të presë këtë vit 3,5 milionë turistë rusë dhe 1,5 milionë turistë ukrainas.

Presidenti i Shoqatës turke të Menaxherëve Profesionistë të Hoteleve (PYOD), Hakan Duran, deklaroi të enjten se në Antalia ka filluar një lëvizje serioze e turistëve rusë dhe në 2 muajt e parë të 2017-s është regjistruar një rritje me gati 3.500 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Duke sqaruar se në tregun rus janë barazuar shifrat e vitit 2015, madje dhe po vërehet një tendencë për të arritur të dhënat rekord të 2014-s, Hakan Duran shprehu bindjen se Antalia do të presë këtë vit të paktën 3,5 milionë turistë rusë.

Ai vuri në pah se një rritje e konsiderueshme është regjistruar gjithashtu në numrin e turistëve nga Kazakistani, Turkmenia dhe Azerbajxhani.

Pasi tërhoqi vëmendjen mbi rëndësinë e udhëtimit me kartë identiteti ndërmjet Ukrainës dhe Turqisë, presidenti i Shoqatës së Menaxherëve Profesionistë të Hoteleve nënvizoi se numri i turistëve ukrainas në Antalia për këtë vit pritet të jetë mbi 1,5 milionë, ndërkohë që në 2016-n u regjistruan pak më shumë se 1 milion vizitorë nga Ukraina.

Hakan Duran potencoi se rezervimet e hershme, përveçse garantojnë një avantazh shumë të madh dhe rrisin ndjeshëm dinamikën e turizmit të brendshëm, ofrojnë gjithashtu mundësinë për të bërë pushime deri në 50 për qind më të lira.

“Një tjetër avantazh i rëndësishëm është pagesa me këste përmes kartës së kreditit. Vitin e kaluar, në Antalia pushuan rreth 7 milionë persona vetëm nga turizmi i brendshëm. Këtë vitit pritet një rritje me të paktën 15 për qind dhe kjo nënkupton se shifra e përgjithshme do të jetë mbi 8 milionë turistë vendorë”, përfundoi ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 shkurt 2020 - Ministri i MPBAP-së, Agim Veliu do ta vizitojë Policinë i cili do të pritet nga drejtori i Përgjithshëm i PK-së, Rashit Qalaj. (Drejtoria e Përgjithshëm, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon konferencë të jashtëzakonshme për media për të shprehur shqetësimin lidhur me trajtimin e rasteve ku fëmijët janë viktima të formave të abuzimit dhe dhunës seksuale. (Ambientet e organizatës Forumi për Iniciativa Qytetare në lagjen Pejton, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Vendi: (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Demokracia Plus dhe Qendra për Avokim dhe Kulturë Demokratike në bashkëpunim me programin e USAID për Fuqizim të Sistemit të Drejtësisë organizojnë konferencën në cilën do të shpalosen rezultatet e Anketës me përdoruesit e shërbimeve të gjykatave. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i MPBAP-së, Agim Veliu do ta vizitojë Kampinë e policisë “Vrella“ Sllatinë. (Kampi Vrella në Sllatinë, ora 10:45)

- Konstituohet Komisioni për Buxhet dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Bibloteka Kombëtare e Kosovës dhe Shoqata e të Burgosurve Politik organizojnë hapjen e ekspozitës "Kujtesa e Kosovës, portrete të Adem Demaqit në pikturë dhe fotografi". (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- ADMOVERE e mbështetur nga KFOS promovon raportin "Gjendja në Fakultetin e Gjeoshkencave të Universitetit të Mitrovicës". (Hapësirat e rektoratit të UMIB-it në Mitrovicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike mban diskutim lidhur me detyrat me prioritet dhe organizimin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 12:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim delegatin Apostolik të Vatikanit për Kosovë, Jean Marie Speich. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:30 - vetëm pamje)

- Anibar Festivali Ndërkombetar i Animacionit organizon shfaqjen e filmave nga java e Kinematografisë afrikane. (Kinema Jusuf Gërvalla, 13:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim delegacionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00  - vetëm pamje)

- Ipeshkvia e Prizrenit organizon meshën e shenjtë kushtuar e Imzot Nikë Prelës në 24 vjetorin e kalimit në amshim. (Katedralja “Nëna Terezë”, nga ora 16:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, së bashku me kryetarin e Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, do të mbajnë konferencë të përbashkët për media, lidhur me çështjen e riorganizimit të procesit mësimor në komunën e Kamenicës.  (MAShTI, ora 16:00

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e ekspozitës Infrared: Additions. (Rr. Henrik Bariq, nr 5,  Shtatëmbëdhjetë, Prishtinë, ora 18:00)