24 Nëntor 2020

Zhbogar vuri gurin themeltar të Petrol Oti Sllovenia

Prishtinë, 9 qershor - Ministri i Punëve të Jashtme të Sllovenisë Samuel Zhbolgar në kuadër të vizitës në Kosovë ka vizituar Odën Ekonomike të Kosovës dhe ka marr pjesë në manifestimin e vënies së gurit të themelit të depove për karburante të naftës të cilën do ta ndërtojnë Petroll Oti Sllovenia nga Prishtina dhe Petroll nga Lubjana.

Duke i përshëndetur mysafirët e lartë nga Sllovenia , kryetari i OEK-ut Safet Gërxhaliu ka thënë se miqësia në mes të Kosovës dhe Sllovenisë është kalitur në çastet më kritike të Kosovës.

“Ne nuk do të harrojmë kurrë rreshtimin e vendit Tuaj në anën e Kosovës në kohë kur këtij vendi i kërcënohej rreziku i zhdukjes nga faqja e dheut. Lidhjet e veçanta mes dy vendeve tona janë dëshmuar edhe pas luftës. Sot, Sllovenia është investitori më i madh i jashtëm në Kosovë”.

Me këtë rast Gërxhaliu tha se ka ardhur koha për fazën e re të bashkëpunimit ekonomik – për kooperim më të lartë në fushën e prodhimit dhe përdorimit e teknologjive bashkëkohore.

“Pra, ka ardhur koha që të ngrihemi mbi tregtinë e thjesht  dhe të fillojmë projekte të përbashkëta ku do të gjejnë vend – nga njëra anë - interesi slloven për tregjet tradicionale sikurse ai i Kosovës dhe – në anën tjetër – interesi i Kosovës që t’i afirmoj përparësitë e veta komparative”.

Kryetari i OEK-ut tha se Oda përkrahë fuqishëm këtë lloj bashkëpunimi mes vendeve tona dhe theksoi se në këtë kuadër Qeveria e Republikës së Kosovës  është duke e hapur maksimalisht tregun vendor duke krijuar kushte për investime të papenguara të kompanive të huaja.

“Kosova aspiron fuqishëm të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian. Një nga mënyrat për tu legjitimuar për këtë status është të bëhemi partner i denjë ekonomik i një anëtari të BE-së sikurse është Sllovenia. Ju do ta keni tek Oda Ekonomike një partner të afatgjatë sepse jemi të bindur se përvoja e vendit Tuaj nga tranzicioni ka vlerë të arit për Kosovën”.

Kryetari Gërxhaliu tha se Oda Ekonomike e Kosovës është thellësisht e bindur se nga një bashkëpunim i tillë i ardhshëm mund të fillojmë që tani të planifikojmë edhe daljen e përbashkët në tregje të treta – gjë që sipas vizionit tonë do të përbënte kulmin e bashkëpunimit tonë ekonomik dhe kurorën e marrëdhënieve tona të shkëlqyera politike.

Duke përshëndetur vënien e gurit të themelit të depove të karburanteve në fshatin Dobrevë, të Fushë Kosovës, zëvendës kryeministri i Kosovës, Ramë Manaj theksoi se bëhet fjalë për një objekt i rëndësisë se veçantë për biznesin dhe ekonomin e Kosovës, i cili zgjat hallkën e bashkëpunimit ndërmjet te bizneseve dhe te ekonomisë sllovene me atë kosovare.

“Ekonomia është pista me e mire e mundshme e ndërtimit te urave te bashkëpunimit ne mes te dy vendeve dhe dy popujve. Republika e Sllovenisë është partneri kryesor i zhvillimit dhe i investimeve ne Republikën e Kosovës dhe ne ekonominë e saj sepse Republika e Sllovenisë dhe populli slloven është nder me te dëshmuar ne te kaluarën dhe ne te tashmen për ndihmën vendit dhe e popullit tone”, tha Manaj.

Samuel Zhbogar, Ministër i Jashtëm i Sllovenisë vlerësoi se investimi i Petrollit ne Kosovë do te kontribuoj ne bashkëpunimin e mëtejshëm dhe me te madh ndërmjet dy ekonomive dhe dy shteteve.

“Jam i kënaqur qe ky investim dhe investimet e ardhshme qe do te bëhen do te kontribuojnë ne rritjen e numrit te punësuarve .Republika e Sllovenisë dhe Republika e Kosovës kane zhvilluar marrëdhënie te shkëlqyeshme politike dhe me kënaq fakti se prodhimet dhe shërbimet sllovene ne Kosovë janë shume te çmuara te respektuara”.

Në Kosovë aktualisht janë prezent 300 afaristë nga Sllovenia që, sipas ministrit Zhbogar tregon se sa të mirëpritur janë në Kosovë.

“Sllovenia është e interesuar për një Kosove te zhvilluar ekonomikisht .Për këtë arsye po bëjmë përpjekje edhe brenda Unionit Evropian qe Kosovës ti kushtohet vëmendja e nevojshme ,ne mënyrë qe UE me angazhimin e vet te kontribuoj ne zhvillimin e mëtejshëm te Kosovës dhe te rajonit”.

“Sllovenia edhe me tutje do te qëndroj fuqishëm pranë Kosovës si aleat dhe ne një farë mënyre konsulentë për lidhjen e Kosovës me UE, si ne reformat institucionale ashtu dhe për zhvillimin ekonomik”.

Jam tërësisht i bindur se bashkëpunimin tone ne te ardhmen do ta thellojmë edhe me shume sikundër Petrolli sot ashtu edhe ndërmarrjet tjera sllovene e shohin te ardhmen ne bashkëpunim dhe investime ne Kosovë, përfundoi ministri Zhbogar.

Investitorët e depove prej 7.000 tonelata janë Petrol nga Lubjana dhe Petrol Oti Sllovenia nga Prishtina. Në realizimin e këtij projekti do të investohen afro 5 milion euro dhe pritet që të kryhet brenda vitit të ardhshëm. Ndryshe i tere investimi i Petroll nga Lubjana kap shumën prej 30 milion euro.

“ Bashkëpunimi në mes të ekonomisë së Sllovenisë dhe Kosovës ka traditë të begatshme. Drejtimi kryesor i Shoqërisë Petroll në tregun e Kosovës është rritja e kompanisë Petroll Oti Sllovenia”, ka thënë kryetari i Këshillit Drejtues të Petroll Lubjana, Aleksander Svetellshek.

Ndërkaq Kryetari i Këshillit Drejtues të Petrol Oti Sllovenia, Nazmi Bytyqi ka deklaruar se shteti i Kosovës ka kornizë moderne ligjore.

“ Për bizneset është me rëndësi aplikimi i tij. Kur them këtë mendoj në rregullimin e çështjeve që kanë të bëjnë me qarkullimin e derivateve të naftës, mbrojtjen e mjedisit dhe realizimin e standardeve të larta teknologjike. Kompania Petrol Oti Sllovenia të gjitha këto mund t’ua ofron qytetarëve dhe bizneseve të Kosovës”, ka thënë Bytyqi.

Ndryshe tregtia me derivatet e naftës është veprimtari themelore e Shoqërisë Petroll. Përgjegjësia për furnizim të mirëfilltë me kualitetin më të lartë të derivateve dhe kushtet kualitative të deponimit është qëllim shumë i rëndësishëm i Petrollit  i cili mundëson pavarësinë në sigurimin e derivateve dhe konkurrencë të suksesshme.

Kompania Petroll Oti Sllovenia përveç fillimit të punimeve në projektin e ndërtimit të depove të derivateve të naftës në fshatin Dobrevë, brenda këtij viti planifikon që numrin e pompave të benzinës ta rrit në shtatë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Nëntor 2020

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton të gjeturat e raportit për vendin të Komisionit Evropian për vitin 2020 në fushën e sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e katërt e Komitetit për Komunitete në komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 190-të i Këshillit Prokurorial. (Nëpërmjet video konferencës, ora 10:00)  

- Komiteti Olimpik i Kosovës në bashkëpunim me organizatën jo qeveritare “Ta Pastrojmë Kosovën”, do të lansojnë “T’i japim vendit ngjyra”.  (Këndi Olimpik, në kampusin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 10:30)


- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportonin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Kompaninë Regjionale të Ujitjes Drini i Bardhë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj, nënshkruajnë Memorandum të Bashkëpunimit për Atashetë Kulturorë. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, shqyrton Ligjin për statusin dhe të drejtat e dëshmorëve, invalidëve, veteranëve, pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, viktimave civile dhe familjareve të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)    

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon pritje për ekspeditën e xhudos, pas suksesit të arritur në kampionatin evropian të xhudos, të mbajtur javën e kaluar në Pragë të Republikës së Çekisë, ku Distria Krasniqi dhe Loriana Kuka u stolisën me medalje të bronztë. (Zyret e KOK-ut, ora 11:45)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj. (Zyra e Kryetarit, ora 12:45 )

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për medie. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin e Panelit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis, shqyrton rekomandimet nga BE-ja të planit për mbikëqyrjen e procesit integrues 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ors  13:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj vizitojnë  Spitalin e Përgjithshëm në Gjilan. (Gjilan, ora 13:45)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Platforma ZOOM 5.0, ora 14:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj mbajn Konferencë për media. (Qendra Rajonale e Shëndetit Publik në Gjilan, ora 14:30)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Kazaz Limani, do bëjnë lansimin e projektit “Ndriçimi i Urës së Gurit”. (Pranë Urës së Gurit në Prizren, ora 18:00)