03 Qershor 2020

Vendet e Eurozones, më shumë konttrolle të buxhetit

Bruksel, 8 qershor - Ministrat e financave të vendeve të zonës së euros ranë dakord për veprime më të ashpra kundër të ashtuquajturëve mëkatarë të deficitit.

Në të ardhmen gjobat do të përcaktohen para se të jetë kaluar kufiri prej tre përind i borxheve të reja.

E nëjta vlen edhe në rastet kur një vend nuk merr parasysh paralajmërimet e Bashkimit Evropian për borxhet e larta, tha presidenti i Këshillit të BE-së Herman von Rompoy, pas një takimi të grupit të punës për reformimin e Bashkimit të Monedhës në Luksemburg.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 16:00 )