30 Mars 2020

Vazhdojnë të rriten humbjet në tregjet ruse, rubla zhvlersohet kundrejt dollarit

Moskë, 17 mars - Për shkak të vazhdimit të përhapjes së epidemisë së koronavirusit dhe rritjes së humbjeve në çmimin e naftës, rubla ruse u zhvlerësua me 2,84 për qind kundrejt dollarit amerikan dhe 1 dollar sot është këmbyer në Rusi me 74,6 rubla, kurse përballë euros zhvlerësimi ka qenë 3,1 për qind [1 euro = 83 rubla].

Indeksi i Bursës së Moskës (MICEX) ra me 3,15 për qind në mëngjes në 2.243 pikë, ndërsa indeksi RTS ra me 1,83 për qind në 973 pikë.

Sipas analistëve ‘oreksi’ i riskut në mesin e investitorëve është pakësuar për shkak të shqetësimeve në rritje për epideminë e koronavirusit. ‘Rënia e lirë’ në çmimet e naftës pritet që të vazhdojë, parashikojnë ekspertët.

Në Rusi, ku nafta është zëri kryesor i eksportit, çmimi për fuçi i naftës së tipit “Brent” ka rënë me 6,2 për qind në 31.76 dollarë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)