03 Qershor 2020

Tregjet të tronditura nga frika e borxhit evropian

Prishtinë, 8 qershor - Bursat në mbarë botën po bien ndjeshëm ndërsa tregjet reaguan ndaj shqetësimeve të rreja rreth krizës së borxhit evropian dhe shifrat zhgënjyese të punësimit këtu në Shtetet e Bashkuara.

Çmimet e naftës kanë rënë gjithashtu nga gati 70 dollarë për fuçi, ndërsa monedha evropiane, euro po këmbehet në nivelin më të ulët në katër vjetë përkundrejt dollarit.

Ekonomitë evropiane po tregojnë shenja stresi në rritje. Zyrtarët hungarezë thanë se vendi mund të pëballet me një krizë borxhi si Greqia.

Shifrat e punësimit në Shtetet e Bashkuara të premten ka sjellë shqetësime se mëkëmbja në ekonominë më të madhe të botës nuk është aq e fuqishme sa ç’mendohej.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 16:00 )