27 Maj 2022

Tregjet globale në alarm

New York, 20 janar - Përderisa rritja e tensioneve midis Rusisë, SHBA-së dhe NATO-s mbi Ukrainën ka shkaktuar shitje të mëdha në tregjet globale të aksioneve të martën, investitorët do të fokusohen në shifrat e inflacionit të Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë.

Ndërkohë që pritshmëritë se bankat qendrore do të shtrëngojnë më shpejt politikat e tyre monetare vazhdojnë të ndikojnë negativisht në perceptimin e rrezikut të investitorëve, numri në rritje i rasteve me variantin Omicron të COVID-19, veçanërisht në vendet aziatike, mbetet në axhendë.

Nënkomisionet e Parlamentit Evropian për marrëdhëniet e jashtme, sigurinë dhe mbrojtjen mbajtën një takim të përbashkët të martën në lidhje me krizën e vazhdueshme ukrainase ndërsa zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki tha se të gjitha opsionet janë në tryezë në rast se Rusia pushton Ukrainën, duke shtuar se Rusia mund të sulmojë Ukrainën çdo moment.

Ndërkohë, presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij iranian Ebrahim Raisi do të takohen sot në Moskë për të diskutuar marrëveshjen bërthamore të Iranit.

Gjithashtu, Rusia, Irani dhe Kina do të zhvillojnë stërvitje të përbashkëta detare në Gjirin Persik.

Mes rreziqeve gjeopolitike në rritje, çmimi i naftës Brent arriti në 88.4 dollarë për fuçi, niveli më i lartë që nga tetori 2014.

Pavarësisht rritjes së çmimeve të naftës, indeksi i sistemit tregtar të Rusisë (RTS) e mbylli ditën me një rënie prej 7.3 për qind në 1.367,5 pikë, pasi arriti nivelin më të ulët që nga dhjetori 2020 me 1.355,25 pikë.

Humbjet në stoqet ruse u përhapën në bursat botërore, veçanërisht në ato në zhvillim.

Kontributi i obligacioneve 10-vjeçare të SHBA-së mbajti pozicionin e tij në pikun e dy viteve duke u testuar 1.9 për qind për shkak të shqetësimeve për inflacionin dhe pasigurive të vazhdueshme për aktivitetin ekonomik.

Fitimi neto i bankës amerikane, Goldman Sachs, e cila shpalli bilancin e saj të martën, u ul me 13 për qind në tremujorin e fundit të 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, duke arritur në 3.94 miliardë dollarë.

Ndërsa aksionet e bankës humbën gati 7 për qind pas bilancit të saj më të keq se sa pritej, në bursën e New Yorkut u ndoq një kurs i orientuar drejt shitjeve.

Indeksi "Dow Jones" ra me 1.51 për qind, indeksi S&P 500 ra me 1.84 për qind ndërsa indeksi Nasdaq ra me 2.6 për qind në fund të ditës.

Në anën evropiane, indeksi i pritjeve ekonomike të ZEW zbuloi se perspektiva ekonomike është përmirësuar dukshëm që nga fillimi i vitit të ri.

Rritja e çmimeve të naftës dhe shqetësimet për tensionet Rusi-Ukrainë dhe furnizimin me energji shkaktuan rënie në bursat. Të gjithë indekset kryesore evropiane e mbyllën ditën me alarm.

Në Azi, rritja e numrit të rasteve me COVID-19 mbetet fokusi i axhendës, pasi vendet vazhdojnë të shtrëngojnë masat, veçanërisht në Kinë, Australi dhe Japoni.

Tregjet aziatike u mbyllën të martën me humbje ndërsa tendenca negative vijoi në hapjen e së mërkurës.

Indeksi "Borsa Istanbul" i Turqisë u ndikua gjithashtu nga zhvillimet globale dhe ra me 5.08 për qind duke u mbyllur në 1979.83 pikë të martën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 maj 2022

- Fillon punimet konferenca “Qasjet Aktuale në Diagnostikimin dhe Menaxhimin e Pacientëve me Sklerozë Multiple, Dita Botërore e Sklerozës Multiple 2022”. (Four Points by Sheraton, Marigona Residencë, ora 9:00)

- Ministri i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu raporton para Komisionit për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it, Zeinah Salahi, do të flasë në hapjen e Forumit të Bizneseve të Diasporës. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon hapjen zyrtare të edicionit të parë të Panairit të Karrierës dhe Punësimit AAB 2022. (Kolegji AAB, ora 10:00)

- Në kuadër të projektit “Evropa Juglindore - Së Bashku Kundër Korrupsionit” mbahet konferenca për media, në të cilën do të prezantohet raporti me titull “Nevoja për institucionalizimin e vlerësimit anti-korrupsion në Kosovë”, në të cilin raport trajtohet ndryshimi e shpeshtë i ligjeve anti-korrupsion dhe nevoja që ndryshimeve të ligjeve tu paraprijë vlerësimi periodik i legjislacionit dhe masave anti-korrupsion. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Oficerë të lartë nga Kroacia dhe Shqipëria që ishin pjesë e UÇK-së bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz. (Prekaz, ora 10:00)

-  Zyrtari për Sektorin Privat në USAID, Mathju Kulinajn, bashkë me Ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajnë fjalë rasti në ceremoninë përmbyllëse të Programit të USAID-it Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt. (Hoteli Emerald, ora 10:30)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe te vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Sadedin Hajda dhe Mexhit Mustafa. (Hamoc, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  N303, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe të vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Feim Gashi, Sakip Bellaqa, Përparim Thaqi në fshatin Fortesë. (Fortesë, ora 12:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon konferencë për media si pjesë e Javës Kundër Varfërisë Menstruale dhe Stigmatizimit të menstruacioneve. (Para Bibliotekës Kombëtare, ora 12:30)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në vendin e rënies së dëshmorëve të kombit Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi. (Në rrugën Fortesë-Celinë, ora 13:0)

- Ministrja e  Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, do të takohet me një delegacion nga Shqipëria, të kryesuar nga ministrja e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, Mirela Kumbaro, me rastin e organizimit të konferencës “Turizmi i përbashkët Kosovë - Shqipëri”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)

- Mbahet konferenca për media e përzgjedhësit Alain Giresse në kuadër të grumbullimit për katër ndeshjet e muajit qershor në UEFA Nations League. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në vendin e rënies së dëshmorëve të kombit në fshatin Brestoc. (Brestoc, ora 14:00)

- Kombëtarja e Kosovës i fillon stërvitjet dhe do t’i mbajë dy seanca në Kampin Nacional në Hajvali. (Stërvitja e parë mbahet, ora 10:30 derisa stërvitja e dytë, ora 17:30)