26 Shtator 2020

Thellohet hendeku mes të pasurve dhe të varfërve në Gjermani

Berlin, 15 qershor - Masat e kursimeve të vendosura nga qeveria gjermane e thellojnë edhe më shumë hendekun mes të të varfërve dhe të pasurve.

Ky është rezultati i një studimi të Institutit gjerman për hulumtime ekonomike, informon gazeta "Süddeutsche Zeitung".

Në të thuhet se trendi për një shoqëri të ndarë po përshkallëzohet nga qeveria federale. Nga njëra anë shtohet numri i njerëzve që jetojnë në kushte luksoze. Nga ana tjetër shtohet numri i atyre që duhet të jetojnë me më pak të ardhura apo që janë të varfër, nënvizohet në studim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2020

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër bankës "Pro Credit Bank". (Përballë rektoratit të UP-së, lagjia "Tre Sheshirat", ora 13:00)

- Platforma Bashkë-krijuese GërrGërr organizon ditën e dytë të programit, “Kuzhina Anasjelltas”. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)

- Mbahet nata e dytë e edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 18:30)