03 Qershor 2020

Takohen ministrat e financave të G-20

Washington, 23 prill -  Ministrat e financave dhe guvernatorët e bankave qendrore të grupit G-20, i cili i bashkon ekonomitë më të mëdha botërore, do të takohen sot në Uashington.

Takimi i G-20 është para mbledhjes pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Bankës Botërore, që duhet të mbahet gjatë fundjavës së ardhshme.

Në mbledhjen e FMN-së dhe Bankës Botërore merr pjesë edhe delegacioni i Maqedonisë i krtesuar nga zëvendëskryeministri dhe ministër i Financave Zoran Stavrevski.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 16:00 )