22 Janar 2019

Shënohet Dita Botërore e Standardeve

Prishtinë, 16 tetor - Projekti Lëvizja e Lirë e Mallrave dhe Agjencia Kosovare e Standardizimit (AKS) organizojnë shënimin e Ditës Botërore të Standardeve.

Me këtë rast, përfaqësuesë të institucioneve të Kosovës dhe Bashkimit Evropian do të flasin mbi temën “Standardet dhe revolucioni i 4-të industrial,” dhe do të diskutohet për rolin e standardeve në inovacion dhe teknologjitë e së ardhmes.
 
Dita Botërore e Standardeve shënohet cdo vit më 14 tetor nga institucione kombëtare dhe ndërkombëtare të standardeve si formë mirënjohje për përpjekjet e bashkëpunimit mes mijëra ekspertëve nga mbarë bota të cilët krijojnë marrëveshje teknike në baza vullnetare e që publikohen si Standarde Ndërkombëtare.

Projekti Lëvizja e Lire e Mallrave (Free Movement of Goods – FMG) financohet nga Bashkimi Evropian.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2019 - Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet programi i seminarit përmbyllës i projektit të binjakëzimit “Përkrahja e mëtejme e arsimit në sigurinë  publike në Kosovë”. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri, ora 10:00)

- Punëtorët teknik te disa shkollave të Prishtinës protestojnë në shenjë pakënaqësie lidhur me mos rritjen e pagave si dhe neglizhenca e Komunës së Prishtinës për t'i kthyer këta punëtorë nën menaxhim të Komunës sipas ligjit mbi Kryeqytetin e Kosovës. (Para Komunës se Prishtinës, ora 11:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal mban mbledhjen e parë për ketë vit në të cilën do te shqyrtojë Projekt Statutin e Trepçes dhe Raportin e Panelit për zgjedhjen e Bordit të NP KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Mbahet debati me temën 'Pozita dhe problemet e komuniteteve jo-shumicë në Kosovë'. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Profesori në Universitetin e Kembrixhit, Marc Weller, do të mbajë ligjëratë për studentët e UBT-së me temë “Dialogu Kosovë - Serbi: Sfidat dhe rruga përpara”. (Kampusi i UBT-së, ora 16:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova dhe Shefi i Zyrës Ndërlidhëse të Rumanisë, Daniel Onişor do të paraqesin prioritetet e Presidencës së Rumanisë të Këshillit të Bashkimit Evropian. (Restorant Rroni në Veternik, ora 18:00)