11 Gusht 2020

ShBA rivendos tarifat mbi çelikun dhe aluminin nga Brazili e Argjentina

Washington, 3 dhjetor - Presidenti i ShBA-së Donald Trump është shprehur se ShBA-ja do të rivendosë tarifat mbi çelikun dhe aluminin e importuar nga Brazili dhe Argjentina, të cilat "do të hyjnë në fuqi menjëherë".

Kreu i Shtëpisë së Bardhë ka ushtruar trysni ndaj Rezervës Federale që të ulë normat e interesit dhe të lehtësojë politikën monetare, me mënyrë që sipas tij vendet e tjera "të mos përfitojnë më" nga dollari i fortë.

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro tha se do ta diskutojë çështjen me ministrin e Ekonomisë Paulo Guedes dhe do të zhvillojë bisedime me homologun e vet amerikan nëse është e nevojshme.

Më parë, Brazili dhe Argjentina kanë arritur marrëveshje me ShBA-në për t'u përjashtuar nga tarifat e çelikut dhe aluminit. Njoftimi i papritur i Trump-it bëhet pas fillimit të bisedimeve tregtare në korrik mes Brazilit dhe ShBA-së.

Me gjithë kundërshtimin e fortë, administrata e Trump-it filloi të vendosë tarifa për çelikun dhe aluminin e importuar globalisht vitin e kaluar, për shkak të shqetësimeve për sigurinë kombëtare.

Në maj Trump-i hoqi tarifat për Kanadanë e Meksikën, me shpresën se Kongresi i ShBA-së do të ratifikonte Marrëveshjen ShBA-Meksikë-Kanada, një marrëveshje tregtare e arritur në fund të vitit të kaluar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 Gusht 2020

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:00 - nisja për medie nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 9:30)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e Auditimit për Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, për vitin e përfunduar më 31 dhjetor 2019. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Malishevës ku do te takohet me kryetarin Ragip Begaj. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit diskuton lidhur me programin legjislativ për vitin 2020 respektivisht të Projektligjeve të Ministrisë së Drejtësisë si dhe për gjendjen në Institucionet Korrektuese në Republikën e Kosovës për shkak të Pandemisë me Covid-19. (Salla e seancave plenare, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës për të diskutuar rreth rimëkëmbjes ekonomike. (Ndërtesa e TRUST-it, Rruga "Agim Ramadani", ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet nga analiza e burimit të problemeve në mos zbatimin e rekomandimeve të Auditorit të Përgjithshëm nga komunat. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton raportin e panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgon dëshmitë e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:30)

- Organizata ETEA dhe Biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojn takim me shkrimtarin dhe kryetarin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve, Mehmet Kraja. (Qendra për Edukim dhe Kulturë “Libart” në objektin e bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”, ora 18:00)  .