18 Shkurt 2020

Shala: Kosova ka dëshmuar që është shtet me vendosjen e taksës ndaj Serbisë

Prishtinë, 26 qershor - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka qenë pjesëmarrës në debatin "Talk the Talk" me temën "Efekti i Taksës 100 për qind në ekonominë e vendit".

Ministri Shala tha se janë dy arsye të vendosjes së taksës, që kanë ndikuar po ashtu në ekonominë e vendit dhe në hapjen e vendeve të reja të punës.

"Arsyet e vendosjes së taksës janë ekonomike dhe politike", tha Shala.

"Po ashtu Serbia ka rrezikuar qenien e Republikës së Kosovës, dhe sigurinë nacionale, dhe jemi detyruar të marrin masa", tha ministri Shala gjatë debatit. 

Ministri bëri të ditur se masa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje dhe Hercegovinës nuk do të hiqet pa e ndryshuar qasjen këto dy shtete karshi Republikës së Kosovës.

“Serbia dhe Bosnja po e luftojnë qenien e Kosovës dhe po ashtu po na bllokojnë në politikën e jashtme, në anëtarësimin nëpër mekanizma ndërkombëtar. Dhe nuk ka arsye që masa të hiqet, por do të vazhdojë përderisa të mos largohen edhe arsyet pse është vendosur masa”, tha Shala në debatin në Kolegjin Riinvest.

Ministri tha se masa ka ndikuar që shumë prodhues vendor kanë rritur prodhimin, kanë hapur vende të reja të punës dhe kanë rritur kualitetin e prodhimeve.

“Të dhënat zyrtare tregojnë që ka pasur rritje të prodhimit dhe nuk ka pasur ngritje të çmimeve, përveç atyre që janë ndikuar në bursën ndërkombëtare. Përfitimet e Kosovës veçanërisht të prodhueseve janë të mëdha. Serbia është vendi i parë në rajon që vendos barriera ndaj Kosovës që nga paslufta. Ne nuk kemi vërejtur ngritje të çmimeve. Kjo masë e ka ndihmuar dhe po e ndihmon rritjen e prodhimit vendor, hapjen e vendeve të reja të punës dhe ngritjen e kualitetit të produkteve vendore”, tha ministri Shala.

Ministri po ashtu paralajmëroi masa edhe ndaj shteteve tjera që janë duke iu vendosur barriera produkteve të Kosovës, në rast se nuk e respektojnë marrëveshjen e CEFTA-së.

“I kam paralajmëruar masat shumë shpejt që mund të merren ndaj vendeve të CEFTA-së, që e kanë shkel marrëveshjen, do të marrin masa të njëjta. Se shpejti do të marrim masa edhe për pemë dhe perime, në mbrojtje të prodhimit vendor”, tha ministri Shala.

Ministri tha se masa ndaj Serbisë dhe Bosnjës ka dëshmuar për herë të parë që Kosova është shtet dhe vendos vet.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shkurt 2020 - Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me rezultatet e anketës të klimës në biznes. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:30)

- Forumi për Udhëheqje dhe Diplomaci organizon debatin publik me temë “Si duhet ta adresojnë institucionet barazinë gjinore në pozicionet vendimmarrëse?”. (Kafiteri “Dit e Nat” ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit “Dialogu Kosovë-Serbi: Çfarë pas formimit të Qeverisë së re dhe përfshirjes amerikane?”, në një diskutim rreth të ardhmes së dialogut Kosovë - Serbi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Zyra Kombëtare e Auditimit prezanton raportin e auditimit të performancës “Sistemi i Përcaktimit të Tarifave të Energjisë Elektrike, Termike dhe atyre të Ujësjellësit”. (Zyra Kombëtare e Auditimit, lagja “Arbëria”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët propozimi për formimin e grupeve të miqësisë, dhe propozimi i anëtarëve në delegacione për përfaqësim të Kuvendit më organizata ndërkombëtare. (Ndertesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)
 
- Korabi Corporation organizon ceremoninë e hapjes së “Qendrës Inovative Korabi”, një qendër unike arsimore në fushën e kulinarisë si dhe do të mbahet “Nata e çokollatës belge”, një spektakël me çokollatën më të mirë në botë, që do të prezantohet nga çokollatrier me famë ndërkombëtare. (Zyrat e Korabi Corporation në Çagllavicë, ora 18:00)