01 Prill 2020

Rriten çmimet e naftës, shkaku i koronavirusit

New York, 13 shkurt - Çmimet e naftës bruto janë rritur pasi rastet e reja të koronavirusit janë ngadalësuar në Kinë duke lehtësuar shqetësimet dhe duke mbështetur kërkesën për naftë.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent filloi të tregtohet me 55,02 dollarë për fuçi nga mëngjesi i sotëm, duke shënuar një rritje prej 1,4 për qind pasi dje u mbyll tregu me një çmim prej 54,26 dollarë për fuçi.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) tregtohet me 50,62 dollarë për fuçi nga mëngjesi i sotëm, me një rritje prej 1 për qind pasi dje u mbyll me një çmim prej 50,12 dollarë për fuçi.

Sipas Komisionit të Shëndetit të Kinës, numri i vdekjeve në vend nga shpërthimi i koronavirusit është rritur në 1.114, ndërsa një ditë më parë numri i vdekjeve ishte 1.017.

Sipas të dhënave të komisionit, numri i rasteve të reja të koronavirusit në Kinë është 97, numër i cili shënon nivelin më ulët të rritjes që nga 31 janari.

Rënia e rasteve të reja ka kthyer optimizmin e investitorëve se kërkesa e naftës së papërpunuar në konsumatorin e dytë më të madh në botë mund të kthehet përsëri duke kufizuar ndikimin e virusit të ri në vendet aziatike dhe në ekonominë globale.

Përveç kësaj, shpresat e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) për zgjatjen ose thellimin e uljes së prodhimit të saj të naftës së papërpunuar në fillim të muajit mars po ashtu mbështesin çmimet e naftës.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Prill 2020  - Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kryeministrin në detyrë, Albin Kurti. (Zyra e Presidentit, Prishtinë, ora 10:00)

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kryetarin e LDK-së,  Isa Mustafa. (Zyra e Presidentit, ora 10:30)

- Instituti i Medies i Kosovës mban konferencë për medie në lidhje me masat e Qeverisë së Kosovës për të përkrahur sektorin privat të bizneseve për masat diskriminuese të Qeverisë ndaj mediave private te Kosoves. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli. (Zyra e Presidentit, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencë për media me temë "AKB reagon pas vendimit për zëvendësimin e taksës me masa reciprociteti'. (Zyret e AKB-ës, ora 13:00)