27 Shtator 2020

Rriten bursat amerikane pasi Fed-i i mbajti normat e interesit të qëndrueshme

New York, 14 dhjetor - Aksionet në bursat amerikane patën rritje pas vendimit të fundit të Rezervës Federale për politikën monetare.

Fed-i i mbajti normat e interesit të qëndrueshme të mërkurën, në mbledhjen e vet të fundit të vitit, ndërsa kostot e huamarrjes nuk do të ndryshojnë për një periudhë të afërt.

Aksionet e "Facebook"-ut ranë 2.7 për qind pasi "Wall Street Journal" raportoi se Komisioni Federal Tregtar i ShBA-së po shqyron mundësinë e dhënies së një urdhri paraprak kundër kompanisë.

"Dow" dhe "Nasdaq" u rritën me 0.8 për qind, ndërsa "S&P 500" 0.9 për qind.

Edhe në Evropë, bursat u mbyllën me rritje të enjten.

Banka Qendrore Evropiane njoftoi vendimin e saj të fundit të politikës monetare dje pasdite, me pjesëmarrjen e parë të presidentes së re Christine Lagarde. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)