13 Gusht 2020

Robert Wood, president i Dhomës Amerikane të Tregëtisë

SHBA, 25 shkurt - Robert Wood zgjidhet presidenti i radhës i Dhomës Amerikane të Tregëtisë Wood është zgjedhur si president duke marë mbështetjen e shumicës së 140 antarë që votuan për të zgjedhur bordin drejtues të Dhomës Amerikane të Tregëtisë.

Antarët kryesisht biznesmenë të huaj dhe shqiptarë zgjodhën Stefen Strauss në pozicionin e thesarit si dhe tre antarë të bordit siç janë Stela Dhami, Avni Ponari si dhe Basri Ruka.

I ftuar në asamblenë e Dhomës amerikane të Tregëtisë ka qënë Ambasadori SHBA-së në Tiranë Xhon Uidhers i cili në fjalën e tij i ka bërë thirje institucioneve shqiptare që të lehtësojnë dhe të bëjnë transparencën për regjistrimin e pronave çka do të tërhiqte më shumë investitorë.

Mandati i presidentit të Dhomës Amerikane së tregëtisë është 2 vjeçar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)