08 Prill 2020

Rënie e papritur e papunësisë në Gjermani

Berlin, 1 prill - Numri i gjermanëve të papunë papritur u zvogëlua në 8.5 për qind gjatë këtij muaji në krahasim me muajin shkurt kur arrinte 8.7 për qind, tregojnë të dhënat zyrtare të shërbimit gjerman për statistikë.

Përmirësimi vijon pasi ekonomia evropiane filloi gradualisht që të rimëkëmbet.

“Tregu i punës përjetoi rimëkëmbje, papunësia po zvogëlohet”, deklaroi shefi i Agjencisë federale për punësime Frank – Jirgen Vajze.

Analistët konsiderojnë se numri i papunëve do të ngjitet për edhe 10.000 persona gjatë muajit mars, por edhe për kundër pritjeve numri i të papunëve është zvogëluar për 31.000 persona. Gjermania arriti ta kufizojë rritjen e papunësisë edhe krahas recesionit të rëndë të vitit të kaluar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 Prill 2020 - Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Klinikës Infektive, dr. Lindita Ajazaj- Berisha dhe prof.Sali Ahmeti, do të  prononcohen për medie ku do të  jepen informatat e fundit lidhur me trajtimin e pacientëve me Covid-19. (Para Klinikës Infektive, ora 11:00)

- Ministri i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi dhe drejtori i Zyrës së KfW-së për Kosovë Rene Escheman me pjesëmarrës ambasadorin gjerman në Kosovë Christian Held nënshkruajnë dy marrëveshje grant “Rritja e Kapitalit Garantues për Fondin Kosovar për Garanci Kreditore” dhe “Fondi i Sfidave të Kosovës - Arsimi Profesional dhe Trajnimi”. (Ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, ora 11:45)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli viziton mulirin "NTP Vali" në Sllatinë të Fushë Kosovës, për t'u informuar për kapacitet prodhuese të miellit në kohë pandemie. (Sllatinë, ora 13:40)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, mban takim me kryetarin e Komunës së Fushë Kosovës. (Ndërtesa e komunës, ora 14:00)

- ANP 'Adem Jashari' së bashku me Minsitrin e Shëndetësisë Arben Vitia, organizojnë konferencën për shtyp në lidhje me donacionin që do të dhurojë Aeroporti në luftimin e pandemisë!  (Ministria e Shëndetësisë,  ora 14:30)

- Mbërrin kontingjenti i parë i masave mbrojtëse dhe pajisjeve mjekësore, donacion i Republikës së Turqisë, për institucionet e Kosovës për menaxhimin e situatës epidemiologjike me Covid-19. (ANP “Adem Jashari”, ora 15:45)